Lekarze o pakiecie onkologicznym: to nie będzie działało

Autor: dkl.doba.pl/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2014 12:32

Pakiet onkologiczny, który wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku, ma ułatwić diagnostykę i leczenie pacjentom z chorobami nowotworowymi. Jednak jak się okazuje, lekarze POZ są nieprzygotowani, onkolodzy mówią, że pakiet jest robiony na kolanie, a kolejki do badań obrazowych nie znikną jak za pomocą czarodziejskiej różdżki.

Lekarze o pakiecie onkologicznym: to nie będzie działało

Dr hab. Marek Bębenek, dolnośląski konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej z wrocławskiego DCO w rozmowie z portalem doba.pl, twierdzi, że pakiet jest nieprzygotowany i robiony na kolanie:

- Pakiet jest bardzo skomplikowany i jest bardzo mało czasu na jego wdrożenie. 5 grudnia ukazało się dopiero rozporządzenie prezesa NFZ mówiące o wytycznych. Biorąc pod uwagę okres świąteczny, to mamy na to 14 dni.

Kolejną rzeczną, która budzi kontrowersje, jest niska wycena diagnostyki przed samym leczeniem onkologicznym. - Ceny tych procedur są dużo niższe niż suma cen badań diagnostycznych, które potrzebne są przy leczeniu - komentuje onkolog i dodaje, że niemożliwe do spełnienia są również ramy czasowe, czyli 14 dni od samej diagnostyki do leczenia u specjalisty.

- NFZ chyba zapomniał, że Polacy umierają nie tylko na nowotwory, ale również na inne choroby. Co będzie z całą rzeszą pacjentów, którzy też oczekują na diagnostykę obrazową? - komentuje dr Jacek Chodorski, szef Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Więcej: http://dkl.doba.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum