Lekarze nie zgadzają się z podwyżką składki. Ponad 4 tys. osób podpisało petycję

Autor: oprac. JKB • Źródło: podyplomie.pl, Rynek Zdrowia29 grudnia 2022 11:00

Blisko 4300 lekarzy podpisało petycję dotyczącą obniżenia wysokości składki na samorząd lekarski. Autorzy petycji chcą utrzymania dotychczasowego utrzymania stawki dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy nie podołają w opłacaniu nowej składki.

Lekarze nie zgadzają się z podwyżką składki. Ponad 4 tys. osób podpisało petycję
Lekarze chcą obniżenia składki na samorząd. Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: zgodnie z planowanymi zmianami składka na samorząd lekarski od 1 stycznia 2023 roku wyniesie 120 złotych (dla lekarzy i lekarzy dentystów). Lekarze stażyści będą płacić 60 złotych
  • Powstała w tej sprawie petycja, którą podpisało już 4300 lekarzy, którzy chcą obniżenia składki na samorząd lekarski
  • Autorzy petycją żądają utrzymania składki na dotychczasowych poziomie dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy nie będą w stanie opłacać jej w nowej wysokości
  • Przy okazji domagają się także możliwości wyboru kwoty składki dla pozostałych członków Okręgowych Izb Lekarskich

Lekarze nie chcą podwyższenia składki

Przypomnijmy: według planowanych zmian składka na samorząd lekarski od 1 stycznia 2023 roku wyniesie 120 złotych (dla lekarzy i lekarzy dentystów), natomiast lekarze stażyści będą płacić 60 złotych (dotychczas było to 10 złotych).

Jak informuje portal podyplomie.pl, już ponad 4300 lekarzy podpisało się pod petycją z żądaniami obniżenia wysokości składki na samorząd lekarski. Okazuje się, że autorzy petycji chcą utrzymania dotychczasowego poziomu składki - 60 złotych dla lekarzy i lekarzy dentystów - którzy nie podołają opłacania jej w nowej wysokości.

Chodzi o lekarzy odbywających staż podyplomowy, samotnych rodziców, rodziców dziecka niepełnosprawnego i lekarzy niepełnosprawnych oraz tych, którzy wykonują zawód wyłącznie poza granicami Polski. Domagają się też możliwości wyboru kwoty składki dla pozostałych członków Okręgowych Izb Lekarskich – czytamy na stronie podyplomie.pl.

Dodatkowo protestujący chcą, aby każdy lekarz w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego był zwolniony z opłacania składki członkowskiej, a także chcą zwolnienia z obowiązku opłacania składki lekarzy pobierających świadczenia i zasiłki.

Inne żądania ze strony lekarzy

Na tym nie koniec. Autorzy petycji chcą także ograniczenia wydatków, proponują m.in. zlikwidowanie delegatur OIL czy też dopłat do spotkań integracyjnych, które byłyby opłacane przez samych uczestników. Lekarze proponują również ujednolicenie na terenie całej Polski benefitów oferowanych przez OIL (ubezpieczenie OC, szczepienia, wybór OIL, do którego chce się należeć), co relacjonuje podyplomie.pl.

Podwyżka składki od początku wzbudzała niezadowolenie. Warto podkreślić, że Naczelna Izba Lekarska pod wpływem negatywnego odzewu 16 grudnia zmieniła uchwałę o składkach członkowskich dla lekarzy i lekarzy dentystów. Zgodnie z nowymi ustaleniami okręgowa rada lekarska będzie mogła zwolnić lekarza lub lekarza dentystę z obowiązku opłacania składki - w całości lub w części.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum