×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze negatywnie o planowanej reformie szpitali. "Błędne założenia, błędne działania"

Autor: oprac. JPP • Źródło: OZZL24 stycznia 2022 12:15

Zarząd Krajowy OZZL negatywnie ocenia projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia - poinformował w poniedziałek, 24 stycznia, Ogólnopolski Zawiązek Zawodowy Lekarzy.

Lekarze negatywnie o planowanej reformie szpitali. "Błędne założenia, błędne działania"
OZZL negatywnie o planowanej reformie szpitali. "Błędne założenia, błędne działania" Fot. Shutterstock
  • Zarząd Krajowy OZZL negatywnie ocenia projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia - poinformował 24 stycznia Ogólnopolski Zawiązek Zawodowy Lekarzy
  • Reformę szpitali ogłosił pod koniec grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Przedstawił wówczas założenia do projektu ustawy, która - jak mówił - "będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce"
  • Zasadniczą wadą ustawy jest przyjęcie założenia, że główną przyczyną złej sytuacji finansowej szpitali w Polsce jest złe nimi zarządzanie przez złą  kadrę zarządzającą - argumentuje OZZL

Lekarze negatywnie o planowanej reformie szpitali. "Błędne założenia"

Zarząd Krajowy OZZL przekazał ocenę do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Projekt został przedstawiony pod koniec grudnia ubiegłego roku przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Zasadniczą wadą ustawy jest przyjęcie założenia, że główną przyczyną złej sytuacji finansowej szpitali w Polsce jest złe nimi zarządzanie przez złą (niewykwalifikowaną) kadrę zarządzającą - komentuje zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Krytycznie odnosi się również do pomysłu stworzenia rządowej Agencji Rozwoju Szpitali, która miałaby nadzorować placówki i pomagać im w restrukturyzacji. 

- W ocenie OZZL, przyjęte założenie jest błędne i – konsekwentnie - błędne są również zaproponowane w ustawie działania. Główną przyczyną złej sytuacji finansowej szpitali są bowiem złe warunki zewnętrzne, w jakich szpitale muszą funkcjonować, a zwłaszcza zaniżona i często nieracjonalna wycena świadczeń udzielanych przez szpitale - przekonują lekarze.

Powodem problemów szpitali jest  "zła wycena świadczeń"

Jak twierdzą, to właśnie zaniżona wycena świadczeń "uniemożliwia zbilansowanie szpitali, jeżeli chcą one zachować odpowiednią jakość świadczeń, właściwy poziom zatrudnienia (bezpieczny dla chorych i personelu) oraz odpowiedni poziom płac".

- Nierzadko zmusza też szpitale do podejmowania nieracjonalnych działań (np. wydłużanie hospitalizacji, stosowanie niekoniecznych badań itp.). Także inne warunki uniemożliwiają rozsądne - zwłaszcza w dłuższej perspektywie -działania. Należą do nich np. zmieniające się warunki rozliczania świadczeń udzielanych przez szpitale czy nieplanowane wcześniej obciążanie szpitali nowymi zadaniami - przekonuje OZZL.

Związkowcy wskazują, że sytuację finansową szpitali poprawi "przede wszystkim właściwa wycena świadczeń medycznych, udzielanych przez szpitale".

- Musi ona uwzględniać (przeciętne) koszty, jakie trzeba ponieść przy ich wykonaniu, uwzględniając także odpowiednią wycenę pracy personelu medycznego. Przeciwnie niż autorzy ustawy, OZZL uważa, że koniecznym uzupełnieniem właściwej wyceny świadczeń jest konkurencja między szpitalami – o pacjentów, a przez to o środki z NFZ (zgodnie z zasadą, że „pieniądze idą za pacjentem). Konkurencja ta wymusi poprawę jakości świadczeń, lepszą odpowiedź na potrzeby pacjentów (np. kompleksowość świadczeń), a przy tym efektywność ich funkcjonowania - oceniają lekarze.

OZZL: szpitale powinny konkurować o pacjenta i personel

Wskazują, że konieczna jest również konkurencja o personel medyczny. 

-  Dla prawidłowego funkcjonowania szpitali konieczna jest też likwidacja innych, pozamerytorycznych wpływów na szpitale i na kadrę zarządzającą (np. przez lokalnych lub centralnych polityków). Jest też oczywiste, że niektóre szpitale – ze względu na ich „naturalnie” monopolistyczną pozycję – nie będą poddane presji konkurencji. W tych szpitalach mogą się okazać konieczne administracyjne, centralne uregulowania - twierdzą.

Podsumowują, że "w ocenie OZZL należy zrezygnować z uchwalenia projektowanej ustawy i zastanowić się na nowo nad działaniami zmierzającymi do naprawy szpitalnictwa w Polsce, z uwzględnieniem uwag, przedstawionych w niniejszym stanowisku"

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze