Lekarze nadal chcą wyjeżdżać z Polski

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2015 10:35

Według sondażu przeprowadzonego w dniach 7-12 stycznia br. przez serwis konsylium24.pl, aż 29 proc. najmłodszych lekarzy zamierza wyjechać z Polski i pracować w swoim zawodzie za granicą. W tej grupie jest już 10 proc. osób zdecydowanych na wyjazd.

Lekarze nadal chcą wyjeżdżać z Polski

Portal www.konsylium24.pl przeprowadził sondaż losowo, wśród 1077 lekarzy pracujących w zawodzie nie dłużej niż 4 lata. Na pytanie - Czy zamierzasz wyjechać z Polski i pracować jako lekarz za granicą? - 10proc. lekarzy odpowiedziało - zdecydowanie tak, 19 proc. - raczej tak, 38 proc. - raczej nie, 14 proc. - zdecydowanie nie a 20 proc. nie wiedziało jakiej odpowiedzi udzielić.

Wg danych OECD w Polsce przypada najmniej w Europie lekarzy na tysiąc mieszkańców (2,2
lekarza na tysiąc mieszkańców).

Mimo apeli różnych środowisk od wielu lat nie jest zwiększany limit miejsc na studia medyczne, a po ukończeniu studiów wielu absolwentom nie umożliwia się rozpoczęcia wymarzonej specjalizacji.

Również wynagrodzenie lekarzy po studiach (tzw. etaty rezydenckie) od wielu lat nie było podwyższane i wynosi co najmniej kilkukrotnie (a często kilkunastokrotnie) mniej niż wynagrodzenie lekarzy po studiach w większości krajów europejskich.

To najprawdopodobniej sprawia, że wciąż 1/3 lekarzy kończących studia poważnie rozważa emigrację, w tym 10% jest całkowicie na nią zdecydowana.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum