Lekarze krytykują NRL za podniesienie składki

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 23 września 2014 11:00

Coraz więcej lekarzy protestuje przeciwko podwyższeniu składki na rzecz samorządu zawodowego. Rzeczpospolita informuje, że pod petycją w tej sprawie podpisało się już 12,6 tys. lekarzy i lekarzy dentystów.

Lekarze krytykują NRL za podniesienie składki

Michał Feldman, twórca serwisu Konsylium24.pl, w którym powstała petycja, uważa, że w proteście nie chodzi tylko o pieniądze. - Lekarze mają poczucie, że ich władze się z nimi nie komunikują, a samorząd oderwał się od swojej służebnej misji - powiedział.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2015 r. składka zostanie podniesiona z 40 do 60 zł miesięcznie. Lekarze posiadający ograniczone prawo wykonywania zawodu, czyli lekarze stażyści zapłacą 10 zł miesięcznie. Przewidziano nieliczne zwolnienia z obowiązku opłacania składki.

O podwyższeniu składki Naczelna Rada Lekarska dyskutowała już w czerwcu tego roku. Wówczas pojawił się projekt Konwentu Prezesów, który podnosił jej wysokość. Decyzję o podwyższeniu składki podjęto ostatecznie 5 września na posiedzeniu NRL (uchwała została przegłosowana 31 głosami za, 11 przeciw i 8 wstrzymującymi się od głosu).

- Obawiam się, że taka decyzja NRL zostanie źle przyjęta przez lekarzy. Dlatego, że lekarze uważają, iż pieniądze izb lekarskich są źle wykorzystywane. Lekarze nie są zadowoleni z działania samorządu - tłumaczył portalowi rynekzdrowia.pl w czerwcu br. Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Z kolei zdaniem Andrzeja Cisło, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, wiceprezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, stwierdził, że samorząd jest nieprzygotowany do zagospodarowania większych środków. - Kompetentne działania, których oczekują od nas lekarze, wymagają jawnych, transparentnych, demokratycznych procedur wewnątrz samorządu, a takich czasami, szczególnie w kryzysowych sytuacjach, brakuje. Dlatego ja, mimo że uważam, iż składkę należy podnieść, wstrzymam się od głosu. W tej chwili podwyższenie składki byłoby włożeniem pieniędzy do źle działającej maszyny - tłumaczył nam Cisło (z powodu choroby dziecka ostatecznie na wrześniowe posiedzenie NRL nie przyjechał - red.).

Czytaj: Składki są za niskie. Czy samorząd zawodowy sięgnie do lekarskich kieszeni?

O motywach decyzji ws. składek prezes NRL poinformował ponad 70 tys. lekarzy w specjalnym mailu. Do 22 września otrzymał prawie 200 odpowiedzi. ”Wszystkie uwagi zostaną przesłane Naczelnej Radzie Lekarskiej” - zadeklarował Maciej Hamankiewicz.

Wyraził jednocześnie zdziwienie, że decyzję krytykują publicznie członkowie NRL, którzy nie byli na wrześniowym posiedzeniu. ”Kilkanaście osób które nie przyjechało na obrady nie może dzisiaj uchodzić za nieskazitelnych i mówić, że to nie oni podnieśli składkę. Fakt nieobecności nie może stanowić przesłanki do odcięcia się od tej decyzji - oświadczył Hamankiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum