Lekarze i pielęgniarki u premiera; wśród tematów dodatkowe płace i odpowiedzialność karna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 21:30

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzej Matyja spotkał się z premierem i ministrem zdrowia; poruszono m.in. kwestię dodatkowych wynagrodzeń dla medyków zaangażowanych w walkę z COVID-19 i zatrudnianie personelu medycznego spoza UE - poinformowała w poniedziałek (16 listopada) Izba.

Lekarze i pielęgniarki u premiera; wśród tematów dodatkowe płace i odpowiedzialność karna
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Adam Guz/KPRM

Spotkanie odbyło się w poniedziałek. Wzięła w nim udział także prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

"Otwierając spotkanie premier Mateusz Morawiecki wyraził chęć konsultacji z samorządem lekarskim i pielęgniarskim obecnej sytuacji w ochronie zdrowia. Minister (zdrowia - PAP) Adam Niedzielski omówił nadchodzące zmiany, które w najbliższym czasie będą wprowadzone" - przekazała na swojej stronie NIL.

Izba podała, że podczas spotkania rozmawiano m.in. o podjęciu działań zmierzających do złagodzenia reżimu odpowiedzialności karnej medyków za błędy medyczne popełnione nieumyślnie oraz o ubezpieczeniu personelu medycznego od utraty zdrowia lub życia w związku z epidemią koronawirusa.

Poruszono też kwestie dodatkowych wynagrodzeń dla personelu medycznego pracującego z pacjentami "covidowymi" i "niecovidowymi", leczenia pacjentów oraz finansowania podmiotów leczniczych leczących pacjentów z COVID-19. Wśród tematów znalazło się też zatrudnianie personelu medycznego spoza UE. "Przekazano wszystkie wątpliwości związane z tym problemem, a przede wszystkim związane z bezpieczeństwem dla naszych pacjentów" - napisano na stronie NIL.

Podniesiono też kwestie zwiększenia uprawnień pielęgniarkom w POZ i umożliwienia kwalifikacji do szczepień, a także dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla personelu medycznego w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola.

W poniedziałek prezes NIL alarmował, że wedle wykładni ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicom zatrudnionym w podmiotach leczniczych, ponieważ szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom tych osób uczęszczającym do klas I-III.

NIL informuje, że w najbliższych dniach, razem z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych przekażą premierowi i ministrowi zdrowia wszystkie postulaty obu środowisk dotyczące funkcjonowania ochrony zdrowia. "Strona rządowa odniesie się do zaproponowanych rozwiązań przed kolejnym spotkaniem" - podano.

Karolina Mózgowiec

Czytaj: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum