×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze dostali tylko połowę pensji. Szpital: efekt ustawy podwyżkowej

Autor: oprac. JKB • Źródło: Express Bydgoski, Rynek Zdrowia18 lutego 2023 18:00

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii pracownicy zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych otrzymali w lutym tylko 50 proc. wynagrodzenia za styczeń, a drugą część mają otrzymać w późniejszym terminie.

Lekarze dostali tylko połowę pensji. Szpital: efekt ustawy podwyżkowej
Część pracowników szpitala otrzymała tylko połowę wynagrodzeń. Fot. Shutterstock
  • Express Bydgoski informuje o kryzysie finansowym w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii
  • Okazuje się, że pracownicy zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych otrzymali do tej pory jedynie połowę wynagrodzenia za styczeń, a druga część ma spłynąć w późniejszym terminie
  • Z nieoficjalnych doniesień wynika, że szpital miał wręcz zredukować wynagrodzenia o połowę. Jednak zaprzeczyła temu placówka

Problemy z wynagrodzeniami w szpitalu

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologicznym w Bydgoszczy pracownicy zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii dostali w lutym 50 proc. wynagrodzenia, natomiast drugą część otrzymają w późniejszym terminie. Dotyczy to wynagrodzeń za styczeń.

Z nieoficjalnych informacji, które otrzymał Express wynikało wręcz, że szpital miał wprowadzić redukcję wynagrodzeń. Z uwagi na trudną sytuację, w czwartek 16 lutego, odbyło się spotkanie zarządu lecznicy z udziałem dyrektor Marioli Brodowskiej, dyrektora ds. lecznictwa Bogusława Jasika i zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych, Krzysztofa Malatyńskiego.

Dyrektor szpitala zaprzecza zarzutom dotyczącym redukcji wynagrodzeń i zapewnia jednocześnie, że zobowiązania będą wypłacone, ale z pewnym przesunięciem.

- Szpitale w całej Polsce borykają się z trudną sytuacją finansową, zwłaszcza wynikającą z lipcowych podwyżek. Przez wszystkie lata nie byliśmy zmuszeni, by dokonać jakichś przesunięć wynagrodzeń. Nie jest prawdą, że zredukowaliśmy wynagrodzenia. Nigdy nie było to i nie jest naszą intencją. Z uwagi na trudną sytuację finansową, bo zakończyliśmy rok stratą, mamy pewne zawirowania finansowe, przesunęliśmy termin płatności części wynagrodzenia pracowników na umowy cywilno-prawne. 50 procent wynagrodzenia za styczeń zostało wypłacone, a 50 procent wypłacimy z pewnym przesunięciem – powiedziała cytowana przez Express Bydgoski dyrektor Mariola Brodowska.

Wyjaśnienia szpitala ws. pieniędzy

Jak wynika natomiast z oficjalnego oświadczenia szpitala, wpływ na sytuację finansową miało również przeznaczenie 70 proc. łóżek do leczenia chorych na COVID-19.

Z cytowanego oświadczenia można również dowiedzieć się, że "brak środków finansowych celowanych na pokrycie kosztów podwyżek z jednoczesną zmianą finansowania kosztów pracy przez podwyższenie wyceny świadczeń nie zabezpieczyło finansowania dotychczasowych wynagrodzeń oraz realizacji nowej ustawy o podwyżkach" – przytacza Express.

Z uwagi na obecną sytuację finansową szpitala została zaburzona terminowa realizacja zobowiązań, ale dyrektor szpitala deklaruje, że po uzyskaniu kolejnych środków z NFZ dojdzie do wypłaty części wynagrodzeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze