Lekarze dopłacają za badania? Bartosz Fiałek publikuje umowy

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2019 14:30

Wynagrodzenie niektórych lekarzy jest pomniejszane o zlecone przez nich badania - przekonuje Bartosz Fiałek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i publikuje "zapisy umów, a także rozliczenia potwierdzające proceder".

Lekarze dopłacają za badania? Bartosz Fiałek publikuje umowy
Lekarz opublikował dowody w postaci screenów umów z lekarzami i rozliczeń za wykonane badania Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreśla Fiałek, pomniejszanie wynagrodzenia lekarzy pracujących najczęściej w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej o zlecone przez nich badania (niekiedy o część, niekiedy o wszystkie), jest niebezpieczny i dla pacjentów, i dla lekarzy. "Taki zapis musi zniknąć z umów zawieranych na świadczenie usług zdrowotnych, a na teraz apeluję do lekarzy - nie gódźcie się na takie warunki!" - pisze w mediach społecznościowych.

We wtorek (12 listopada) Fiałek opublikował dowody w postaci screenów umów z lekarzami i rozliczeń za wykonane badania.

"Niedowiarki, eksperci, Narodowy Funduszu Zdrowia, pacjenci oraz lekarze - to dzieje się na naszych oczach i jest powszechne" - pisze i wyraża nadzieję, że NFZ i inne instytucje przeanalizują - jego zdaniem - skandaliczne zapisy w umowach i zabronią ich stosowania.

Zaznacza, że umowy zebrał z całej Polski w ciągu dwóch wieczorów oraz że "pracują tak lekarze specjalizacji zabiegowych i niezabiegowych". "Poraża powszechność zjawiska" - podsumowuje.

Dokumenty można zobaczyć TUTAJ.

Reasumując: w ramach kontraktu oferuje się lekarzowi określoną kwotę, którą pomniejsza się o koszt badań. Takie praktyki mają stosować przede wszystkim placówki działające w ramach umowy z NFZ, więc chcące oszczędzać. W efekcie im bardziej dokładną i kosztowną diagnostykę zleci lekarz, tym ma mniej zarabiać, co de facto zmusza go do oszczędnego wystawiania skierowań.

W piątek, 8 listopada, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja w komunikacie zamieszczonym na stronie NIL poprosił lekarzy o informowanie, jeśli pracodawca żąda pokrywania kosztów badań pacjentów z puli wynagrodzenia gwarantowanego kontraktem.

"Wiedza o skali tego zjawiska pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków w tej kwestii" - napisał prezes NRL.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum