Lekarze dopłacają do badań w przychodniach specjalistycznych?

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2019 10:33

Lekarze z przychodni specjalistycznych coraz częściej dostają propozycje pracy na kontrakcie, z którego muszą sfinansować badania zlecone pacjentowi. Taka formuła zmusza de facto lekarza do oszczędnego wystawiania skierowań.

Lekarze dopłacają do badań w przychodniach specjalistycznych?
To coraz bardziej powszechna praktyka, u podłoża której leży limitowanie świadczeń Fot Archiwum

W ramach kontraktu przychodnia oferuje lekarzowi określoną kwotę, a wynagrodzenie stanowi odsetek jej wartości. Pomniejsza je jednak koszt badań. Takie praktyki stosują przede wszystkim placówki, które mają umowy z NFZ związane z określonymi limitami i są zmuszone do oszczędzania - informuje forsal.pl

W efekcie im bardziej dokładną i kosztowną diagnostykę zleci lekarz, tym mniej zarobi. Zdarzały się przypadki, że ci, którzy podpisali takie umowy, dostawali ok. 10 proc. kwoty, którą im początkowo oferowano, a nawet musieli dopłacać.

Bartosz Fiałek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ostrzega przed podpisywaniem takich umów i podkreśla, że podobne sytuacje nie mają jednostkowego charakteru. Wręcz przeciwnie - stają się coraz bardziej powszechną praktyką, u podłoża której leży limitowanie świadczeń.

Z kolei Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich dziwi się, że lekarze decydują się na takie rozwiązanie. Biorą przecież na siebie ogromną odpowiedzialność.

Więcej: forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum