Lekarze alarmują RPP o trudnej sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2019 18:00

O trudnej sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej i wynikających z niej problemów poinformowali Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta lekarze - podano w środę (29 maja) w komunikacie.

Lekarze alarmują RPP o trudnej sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej
Nowe obowiązki biurokratyczne częstokroć paraliżują pracę lekarzy - powiedziała Bożena Janicka. Fot. PTWP

W spotkaniu zorganizowanym przez Rzecznika Praw Pacjenta omawiano sytuację w podstawowej opiece zdrowotnej i wynikające z niej problemy, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy POZ.

Uczestniczyli w nim: Jakub Gołąb, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta oraz przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia: Bożena Janicka, prezes PPOZ oraz Jarosław Król z Zarządu PPOZ. Rozmowy odbyły się 28 maja w Warszawie.

Punktem wyjścia do dyskusji był raport ministra dotyczący "Problematyki zgłoszeń kierowanych na Infolinię Rzecznika Praw Pacjenta w latach 2015-2018". Podczas jego analizy przedstawiciele PPOZ wskazali na problemy w zakresie niedoborów i "wiekowości" kadr, szczególnie w gminach i powiatach, oraz konieczność racjonalnego korzystania ze świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej.

- Wskazane przez nas tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem pana ministra, który zapowiedział dalsze prace w tym obszarze, mając na uwadze w szczególności malejące zasoby kadrowe - powiedziała Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ wskazali także na niejasności w zakresie udostępniania osobom bliskim dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Po raz kolejny PPOZ zgłosiło uwagi dotyczące stwierdzania zgonów i podkreśliło konieczność pilnych regulacji prawnych w tym zakresie (w związku z projektem ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów), a szczególnie w zakresie powołania koronera (lekarza stwierdzającego zgon - PAP).

Ważnymi tematami spotkania były też: konieczność regulacji zasad orzekania o zdolności do uprawiania sportu; szczepienia 65+; bezwzględna potrzeba doprecyzowania i usankcjonowania stanowiska asystenta medycznego w codziennej praktyce lekarza POZ ze względu na rosnącą biurokrację, informatyzację i kadrę lekarzy w podeszłym wieku.

Omówiono również kwestię e- zdrowia i wdrożenia informatyczne: wprowadzone (e-ZLA) i planowane (e-recepta, e-skierowanie), z uwzględnieniem Internetowego Konta Pacjenta.

Poinformowano o nadmiernej biurokracji w podstawowej opiece zdrowotnej. - Pomimo wielu wykonywanych zabiegów, czynności administracyjnych, biurokratycznych, ilości wystawianych zaświadczeń, orzeczeń, skierowań, niestety w dalszym ciągu systematycznie narasta! Zakres nowych, nakładanych na nas obowiązków biurokratycznych częstokroć paraliżuje pracę lekarzy - powiedziała Janicka.

Minister zaproponował szkolenia dla środowiska medycznego, zawnioskował też o przekazanie materiałów dotyczących nadmiernej biurokracji w POZ oraz o wskazanie kierunków w realizacji programów profilaktycznych.

Dyskutowano także o problemach związanych z realizacją programów profilaktycznych, a w szczególności realizacją programu CHUK (Choroby Układu Krążenia). PPOZ szczegółowo poinformowało zebranych o podejmowanych działaniach usprawniających, zgłaszanych bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia i do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podczas spotkania omówiono również problemy związane z polityką senioralną dotyczące świadczeń medyczno - opiekuńczych w miejscu zamieszkania starszych pacjentów. Zapowiedziano kolejne spotkania w celu prowadzenia merytorycznych rozmów.

Monika Witkowska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum