Lekarze Porozumienia z Wielkopolski: przybywa biurokracji

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2011 13:49

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie, reprezentujące lekarzy podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej z Wielkopolski, rozesłało do mediów komunikat, w którym informuje pacjentów o obowiązku składania przez nich trzech nowych oświadczeń u lekarzy rodzinnych. Przy okazji podlicza koszty nowych wymagań.

Lekarze Porozumienia z Wielkopolski: przybywa biurokracji

Nowy obowiązek związany jest ze styczniowym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie przypomina, że do czerwca br. pacjent powinien złożyć następujące oświadczenia:

  • upoważnienie osoby bliskiej do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych, ze wskazaniem takiej osoby z imienia i nazwiska wraz z danymi do kontaktu z tą osobą, albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia;
  • upoważnienie osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji, ze wskazaniem takiej osoby z imienia i nazwiska, albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia;
  • oświadczenie pacjenta o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innego świadczenia zdrowotnego.

Jak skrupulatnie oblicza WPZ, dla praktyki lekarza rodzinnego, który ma 4 tysiące zadeklarowanych pacjentów, oznacza to w praktyce konieczność zakupu 12 000 arkuszy papieru, 6 tonerów, a także zatrudnienie kolejnego pracownika. „Dodatkowy koszt tej operacji wyniesie praktykę od kilkuset do kilku tysięcy złotych” – czytamy w komunikacie.

– Nie ma końca biurokratycznych obciążeń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Mamy tylko nadzieję, że nie stoi za tym lobby producentów papieru – komentuje zmiany rozporządzenia Bożena Janicka, prezes WPZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum