Lekarz rodzinny dla chorego na cukrzycę - pomysł dobry, chętnych brakuje

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2013 06:27

Kompleksowa Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna dla chorych na cukrzycę, to pomysł na opiekę nad diabetykami, który wprowadził w życie za swojej prezesury w NFZ jeszcze Andrzej Sośnierz. Założenia tego pomysłu do dziś oceniane są przez diabetologów jako bardzo dobre, jednak nie ma wielu chętnych do prowadzenia poradni KAOS. Specjaliści twierdzą, że jest to nieopłacalne dla świadczeniodawców.

Lekarz rodzinny dla chorego na cukrzycę - pomysł dobry, chętnych brakuje

Świadczeniodawca oferujący program KAOS dla chorych na cukrzycę zapewnia im kompleksową opiekę - od podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez opiekę diabetologiczną, jak też leczenie powikłań, konsultacje specjalistów, czy przeprowadzanie niewielkich zabiegów, które mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych.

Niepopularny KAOS
Według danych publikowanych na stronach internetowych NFZ w 2012 r. w całej Polsce tylko 42 świadczeniodawców uczestniczyło w programie KAOS i miało pod swoja opieką 19 810 pacjentów. Wartość umów na KAOS w całej Polsce w 2012 r. to 15 139 802 zł.

Najwięcej kontraktów na KAOS Fundusz zawarł w województwie śląskim - było to 8 umów na kwotę 3 382 444 zł. W równie dużym województwie jakim jest mazowieckie, KAOS dla chorych na cukrzycę świadczyły tylko dwie placówki w 2012 r., a wartość ich kontraktu to w sumie 311 904 zł.

W innych województwach liczba świadczeniodawców, którzy podpisali kontrakty na KAOS kształtowała się następująco: dolnośląskie - 3, kujawsko-pomorskie - 5, lubelskie - 4, łódzkie - 3, małopolskie - 2, opolskie - 5 , podlaskie - 2, pomorskie - 2, świętokrzyskie - 1, warmińsko-mazurskie - 5.

Finansowanie kuleje
- Jednego świadczeniodawcę mamy w Legionowie, jednego w Siedlcach, niestety w Warszawie żadnego - mówił Ryszard Wolski naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podczas konferencji prasowej „Cukrzyca - ważnym i pilnym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej” zorganizowanej przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą (13 listopada 2013 r.).

Diabetolodzy podczas konferencji pytali naczelnika o przyczyny tak niewielkiego zainteresowania świadczeniodawców prowadzeniem KAOS-u dla diabetyków. Zdaniem naczelnika trudno znaleźć konkretne przyczyny takiego stanu rzeczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum