Lekarz alarmuje: 35,83 zł dla poradni za test na koronawirusa. NFZ rozkłada ręce

Autor: oprac. MP • Źródło: TT/Rynek Zdrowia07 stycznia 2022 13:00

35,83 zł - tyle otrzyma poradnia za wykonanie testu - zwraca uwagę Dominik Lewandowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. I komentuje: Tak NFZ finansuje zdrowie Polaków. - Za wycenę świadczeń odpowiada AOTMiT - odpowiada NFZ.

Lekarz wykonujący test na koronawirusa Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się wyceny testów w kierunku koronawirusa
  • Obniżka wycen nawet o ponad połowę, ogłoszona tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wzbudziła w środowisku wiele kontrowersji
  • Zaprotestowali diagności laboratoryjni. - Przy cenie 113 złotych dla szybkich testów, w żaden sposób laboratoria nie będą w stanie racjonalnie funkcjonować. Prawdopodobnie będą likwidowane - oceniała Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych
  • Na obniżone ceny zwracają uwagę również lekarze rodzinni. - 35,83 zł - tyle otrzyma poradnia za wykonanie jednego testu. W tej cenie trzeba zapewnić personel, środki ochrony i oczywiście zakupić test - skomentował Dominik Lewandowski

Obniżone wyceny testów na koronawirusa. NFZ odpowiada na krytykę

- Od 1 stycznia 2022 NFZ zmienił wycenę wykonywania testów antygenowych. 35,83 zł - tyle otrzyma poradnia za wykonanie jednego testu. W tej cenie trzeba zapewnić personel, środki ochrony i oczywiście zakupić test. Tak NFZ finansuje zdrowie Polaków - napisał na Twitterze Dominik Lewandowski.

Na wpis wiceprezesa ds. praktyki i systemu opieki zdrowotnej Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zareagował Narodowy Fundusz Zdrowia podkreślając, że to nie NFZ odpowiada za wycenę świadczeń.

- Panie Doktorze, za wycenę świadczeń, także tych dotyczących kosztów testów w kierunku koronawirusa, odpowiada Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - zwrócił uwagę NFZ.

Do dyskusji włączył się również m.in. Michał Bulsa z Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Proszę upublicznić tę wycenę. Łatwo jest powiedzieć druga agencja rządowa napisała nam, że mamy mniej płacić. Nie do końca rozumiem takich ruchów przed nadchodzącą 5 falą... ja nie widziałem aby w ramach problemu na granicy zmniejszano nakłady na rzeczy potrzebne żołnierzom - skomentował Bulsa.

Od 1 stycznia nowe wyceny testów na koronawirusa

Przypomnijmy, że tuż przed świętami NFZ opublikował zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

W związku z weryfikacją wyceny świadczeń związanych z wykonaniem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i przeprowadzoną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji analizą kosztów w tym obszarze dokonano zmiany wartości poniższych produktów rozliczeniowych. A dokładniej obniżono wycenę testów na koronawirusa.

Jak zmieniła się wycena testów na koronawirusa od 1 stycznia:

  • wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 - 113 zł (wcześniej 280 zł);
  • wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (bez kosztu odczynników) - 66 zł (wcześniej 140 zł).

Zmiana wycen obejmuje także produkty rozliczeniowe dotyczące wykonania badania po upływie 24h od wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2:

  • wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 - 101 zł (wcześniej 255 zł);
  • wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (bez kosztu odczynników) - 54 zł (wcześniej 115 zł).

Zmiana wartości obejmuje także testy antygenowe:

  • wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 – 35,83 zł (wcześniej 74,43 zł);
  • wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 (bez kosztu testu) – 23,24 zł (wcześniej 42,03 zł).

Wyceny testów na koronawirusa. Naukowcy apelują do NFZ o zmianę 

Nagła obniżka wycen testów na koronawirusa, ogłoszona tuż przed świętami, a obowiązująca już od 1 stycznia 2022 roku, wzbudziła wiele kontrowersji. 

- Sposób i czas wprowadzenia tak radykalnych zmian w systemie rozliczania badań w czasie trwania kolejnej fali i potrzeby zapewnienia możliwości diagnostycznych we wszystkich przypadkach, gdzie może się ona przyczynić do ograniczenia skutków pandemii jest trudne do merytorycznego uzasadnienia - ocenili naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Naukowcy wysłali apel do prezesa NFZ o cofnięcie tego zarządzenia. 

- Czytając uzasadnienie do zarządzenia można znaleźć jedynie informację, iż obniżenia dokonano „w związku z weryfikacją wyceny świadczeń związanych z wykonaniem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i przeprowadzoną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji analizą kosztów w tym obszarze". Uzasadnienie jest dość lapidarne, natomiast w naszej ocenie analiza ww. Agencji nie uwzględniała całości kosztów związanych z badaniami obecności SARS-CoV-2 - napisali w apelu.

"Nowe wyceny wprowadzone po cichu, bez argumentacji ze strony AOTMiT"

Sporo uwag do nowych wycen testów na koronawirusa mieli także diagności, którzy zwrócili uwagę, że "to wszystko zostało zrobione po cichu, w okresie świątecznym, dzień przed Wigilią, praktycznie bez okresu przejściowego i bez słowa argumentacji ze strony AOTMiT".

- Jestem ciekawa kto w ogóle brał udział w tym procesie. Na jakiej podstawie AOTMiT ustalił te wyceny? To dzisiaj jest zagadką. Prezes NFZ na każde pytanie odpowiada, że za taryfikację odpowiada AOTMiT, a ta milczy - komentowała wówczas dla Rynku Zdrowia Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

- Świetna wiadomość!!! Koszt samych odczynników w moim laboratorium to 155 zł za jedno badanie. Rozumiem, że przyjdą je robić dobre elfy za darmo, bo kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i sprzętu zużywalnego nie uwzględniono. Czyli stłuczemy termometr, żeby nie było temperatury? - pisała w mediach społecznościowych wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Matylda Kłudkowska.

- Już dziś ogłaszam sukces walki z falą #OmicronVariant, bo nikt nie będzie dopłacał do badań! Po prostu nie będziemy ich robić - dodawała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum