Lekarka z dwiema specjalizacjami pokazała wypłatę po rządowej podwyżce. Będziecie w szoku

Autor: JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia15 sierpnia 2021 04:00

Ile zarabia lekarz? Lekarka z dwiema specjalizacjami i 20-letnim doświadczeniem pokazała pensję po rządowej podwyżce. Będziecie w szoku.

Wynagrodzenia medyków, w tym podwyżki lekarzy, budzą ogromne kontrowersje. Zdj. ilustracyjne Fot. AdobeStock
  • Od 1 lipca weszły w życie nowe współczynniki pracy określające minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników ochrony zdrowia
  • W związku z wprowadzoną nowelizacją ustawy lekarze otrzymali podwyżkę w wysokości 19 zł brutto
  • Pasek z wypłaty obrazujący kuriozalny "wzrost" wynagrodzenia pokazała na Twitterze lekarka z ponad 20-letnim stażem

"Podwyżka" dla lekarza. Tyle zarobiła lekarka z 20-letnim stażem

Od wielu tygodni wynagrodzenia dla medyków, w tym lekarzy, są jednym z najgorętszych tematów w dyskusji publicznej w mediach i nie tylko. Na zarobki regularnie skarżą się również m.in. pielęgniarki, ratownicy medyczni czy też diagności.

Niektórzy decydują się pokazać, ile faktycznie zarabiają i publikują w mediach społecznościowych paski z wypłat. Ostatnio wpływ na konto pokazał kierownik karetki, teraz zdjęcie, na którym widać wysokość przelewu, udostępniła na Twitterze lekarka z wieloletnim stażem. To, jak dodała, pensja za lipiec. Post rozgoryczonej specjalistki udostępniło także Porozumienie Chirurgów SKALPEL, aby pokazać, do czego doprowadziła nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.

Polecamy: Lekarzom i pielęgniarkom podwyżki się nie należą. Rząd przekonał Polaków

- Wynagrodzenie miesięczne lekarza z dwiema specjalizacjami i dwudziestoletnią praktyką zawodową w Polsce. Za cały 1 etat pracy – czytamy we wpisie lekarki. Na pasku widnieje kwota 5193,36 złotych.

- Oto wynagrodzenie polskiego lekarza specjalisty po ostatniej podwyżce 19 zł. brutto – skomentowało Porozumienie Chirurgów w kontekście postu.

Czytaj: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Od dziś nowe minimalne wynagrodzenia medyków. Efekt? Pielęgniarki grożą strajkiem. Lekarze: Ta podwyżka jest żenująca

Ratownicy medyczni pod ścianą

Przed tygodniem pasek z wypłaty pokazał wspomniany wyżej również kierownik zespołu wyjazdowego karetki. Jak zaznaczył, razem ze swoim zespołem wyjeżdża do zagrażających życiu wypadków i pomagają także ludziom, którzy "nie istnieją" dla społeczeństwa. Tym sposobem kierownik karetki napisał, że zarabia 3 181,76 złotych.

Informacja o tym wynagrodzeniu dotarła także do dra Pawła Grzesiowskiego, który skwitował to krótko jako "współczesną formę niewolnictwa".

Czytaj więcej: Ratownik pokazał, ile zarobił na etacie w czerwcu. Grzesiowski: "Współczesna forma niewolnictwa"

OZZL o nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach

Przypomnijmy, niedługo po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu medyków, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, zabrał głos w tej sprawie. Zwrócił uwagę na to, że coraz więcej medyków zwraca uwagę na nieprawidłowości dotyczące nowych wynagrodzeń.

- Podpisana przez prezydenta nowelizacja przewiduje podwyżkę dla lekarza specjalisty z wieloletnim stażem w wysokości 19 zł. O tyle wzrośnie zagwarantowana jeszcze przez poprzedniego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego pensja 6 750 zł (wkrótce 6 769 zł) – zaznaczył przewodniczący.

Czytaj: Pensja 13 tys. zł dla lekarza? "To za 300 godzin pracy na trzech etatach"

Ile naprawdę zarabia lekarz rodzinny? O zarobkach opowiada szef POZ: "To nie jest żaden cymes"

Podwyżki medyków. 11 września wielki strajk pracowników ochrony zdrowia

Wynagrodzenia medyków to jeden z punktów spornych w konflikcie między medykami i Ministerstwem Zdrowia, a podwyżki to z kolei jeden z postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników, który zapowiedział wielki strajk pracowników ochrony 11 września w Warszawie. 

Medycy mają łącznie pięć postulatów, w tym zwiększenie wynagrodzeń do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, ale również wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej w wysokości nie 7 proc. a 8 proc. PKB.

Czytaj więcej: Strajk medyków. Mają pięć postulatów i czują się zlekceważeni

Krystyna Ptok o strajku medyków: "System jest coraz bardziej niebezpieczny dla pacjentów"

Co zatrzyma strajk medyków? Wiceprezes NRL: "Rząd musiałby spełnić kilka warunków"

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum