Łęczna: operacje plastyczne to także konieczność...

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 25 września 2010 15:58

W Polsce jest zaledwie kilka liczących się ośrodki leczenia oparzeń, do których kierowani są pacjenci z całej Polski. Nie dość, że jest ich za mało, to jeszcze procedury leczenia są zbyt nisko wyceniane. Zwracają na to uwagę polscy specjaliści.

Łęczna: operacje plastyczne to także konieczność...

– Narodowy Fundusz Zdrowia nie rozumie, że plastyczny zabieg zrekonstruowania części twarzy, nosa czy powieki dla pacjenta, który ucierpiał w pożarze, to ważna operacja – zauważa w Dzienniku Wschodnim prof. Jerzy Strużyna, który kieruje Wschodnim Centrum Oparzeń i Chirurgii Rehabilitacyjnej w Łęcznej. Podkreśla, że chirurgia jest istotną częścią kompleksowego leczenia w centrum oparzeń.

Jego opinię o integralności obu specjalności potwierdza Stanisław Paradowski, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej, oparzeń i urologii, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Szpitalu św. Wojciecha w Szczecinie (połączonym z SPS ZOZ „Zdroje”). W portalu rynekzdrowia.pl wyraził pogląd, że najlepiej byłoby, gdyby połączyć samodzielny pododdział leczenia oparzeń z oddziałem chirurgii. Przemawiają za tym nie tylko względy medyczne, także finansowe.

O tym, że procedury nie są odpowiednio wycenione przekonuje również prof. Jacek Puchała, kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, który powiedział nam:

Trudno wytłumaczyć urzędnikom, że np. nowoczesny środek wymaga zainwestowania większej kwoty, ale w dłuższej perspektywie zwraca się dzięki mniejszemu zużyciu i krótszej hospitalizacji. W rezultacie mamy dość dużą rozbieżność, jak tego typu procedury są wyceniane przez NFZ a jakie są koszty. Może się nawet zdarzyć, że wyjątkowo ciężki przypadek oparzenia i długotrwałe leczenie może zagrozić finansowej stabilności kilkułóżkowego oddziału.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum