Leczenie uzależnienia od hazardu (i nie tylko) - od marca za darmo

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2012 15:02

Seksoholizm, pracoholizm czy zakupoholizm - z tych uzależnień będzie można się od marca leczyć za darmo w 26 placówkach w Polsce. Zdobyły one ponad 1 mln 700 tys. zł na leczenie uzależnień od hazardu i innych zachowań behawioralnych.

W 2009 r. rząd ustanowił fundusz, którego celem jest finansowane rozwiązywanie problemów osób z uzależnieniem od hazardu.

Początkowo wydatki z tytułu funduszu miały być przeznaczane na realizację programów związanych wyłącznie z problematyką hazardu. Jednak nowelizacja ustawy z dnia 26 maja 2011 roku rozszerzyła zapis artykułu 88, który w nowym brzmieniu obejmuje, oprócz hazardu, inne uzależnienia - nie tylko te od substancji psychoaktywnych. Są one określane mianem uzależnień „niechemicznych" czy behawioralnych.

Uzależnienia „niechemiczne" to przede wszystkim uzależnienia od internetu, gier komputerowych, telefonów komórkowych, nałogowe zakupy, seksoholizm czy pracoholizm.

Jednostką zarządzającą funduszem w imieniu Ministra Zdrowia zostało ustanowione Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, gdzie został utworzony dział rozwiązywania problemów hazardowych powołany specjalnie do obsługi funduszu. Jego przychody stanowią 3 proc. wpływów z dopłat od gier objętych monopolem państwa.

W 2012 roku kwota przeznaczona na rozwiązywanie problemów hazardowych - m.in. na badania naukowe, profilaktykę, leczenie wynosi 18 mln. Do tej pory w ramach konkursów rozdysponowano 3 mln zł, z czego kwotę 1,7 mln przeznaczono na leczenie. 

- Mam nadzieję, że w kolejnych konkursach, z których najbliższy zostanie ogłoszony 1 marca, weźmie udział więcej placówek i pozyskają więcej pieniędzy na realizację programów - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Danuta Muszyńska, kierownik działu rozwiązywania problemów hazardowych.

Jak twierdzi Danuta Muszyńska, problemy związane a alkoholizmem czy narkomanią są w miarę dobrze rozpoznane. Ale inaczej jest w przypadku uzależnień behawioralnych.

- O tych zjawiskach, tak naprawdę, może poza hazardem, na razie niewiele wiemy. A uzależnień związanych z rozwojem cywilizacji, nowych technologii, jest bardzo dużo. Jak wielka jest to skala trudno jednoznacznie odpowiedzieć - dodaje Muszyńska.

Jak mówi na razie zostały ustalone placówki, które mogą udzielać pomocy w uzależnieniach behawioralnych. Jest ich 26 w całej Polsce. Dzięki nim uda się ustalić potrzeby, a przede wszystkim ilość osób potrzebujących pomoc w zakresie walki z nałogami behawioralnymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum