Leczenie coraz droższe - potrzeba więcej pieniędzy w systemie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 września 2011 10:26

Zdaniem twórców raportu "Ocena możliwości poprawy działania polskiego systemu ochrony zdrowia" przygotowanego przez Ernst & Young - żyjemy coraz dłużej, ale cierpimy coraz częściej na choroby cywilizacyjne, a postęp powoduje zwiększanie kosztów technologii diagnostyki i leczenia leczenia.

Leczenie coraz droższe - potrzeba więcej pieniędzy w systemie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Według autorów raportu wprowadzenie systemu wyceny świadczeń zdrowotnych jest niezbędne do przeciwdziałania marnotrawstwu środków publicznych. Natomiast receptą na kolejki do lekarza jest współpłacenie za świadczenia - podaje zasadnicze wnioski z raportu Dziennik Gazeta Prawna.

Źródłem finansowania publicznej opieki zdrowotnej jest obowiązkowa składka odprowadzana do NFZ, która w 2011 r. stanowi 9 proc. osiąganych wynagrodzeń. Oznacza to, że budżet Funduszu wynosi około 60 mld zł co jest kwotą zbyt niską by pacjenci przestali źle oceniać funkcjonowanie opieki zdrowotnej w Polsce.

Receptą na te bolączki, zdaniem ekspertów, może być wprowadzenie współpłacenia za usługi medyczne, polegające na pokrywaniu przez pacjenta pewnej części kosztów usługi medycznej, niezależnie od jej udziału w danym systemie zabezpieczenia zdrowotnego (czyli niezależnie od bycia ubezpieczonym w NFZ). Ta metoda stosowana jest w większości krajów UE, gdzie przybiera postać m.in. niewielkich opłat stałych.

Inną propozycją przedstawioną w raporcie jest wprowadzenie suplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych. Z badań wynika, iż czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w systemie publicznym jest istotną determinantą nabywania polis suplementarnych we wszystkich tych krajach - czytamy w DGP.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze