Lębork: szpital zażądał pieniędzy za leczenie dziecka

Autor: Dziennik Bałtycki, JJ/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2010 14:06

SPSZOZ w Lęborku wystawił matce, mieszkance Cewic k. Lęborka, fakturę na kwotę 1275 złotych, za pobyt jej synka w szpitalu.

Kobieta uiściła tylko część kwoty, a następnie zwróciła się do rzecznika praw pacjenta z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Była, jak twierdzi, przekonana, że roszczenia lecznicy są bezpodstawne.

Wyjaśnienie było zgodne z jej oczekiwaniami: dzieciom z obywatelstwem polskim, zamieszkałym na terenie kraju, które nie ukończyły osiemnastego roku życia, przysługuje korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, rodzice nie muszą zatem płacić za pobyt dziecka w szpitalu.

Dyrektor SPS ZOZ w Lęborku, przeprosił kobietę. Szpital zwrócił jej też wpłaconą wcześniej kwotę, tłumacząc, że oddział, w którym było leczone dziecko,  przekazał do księgowości błędną informację, jakoby matka nie przedstawiła dowodu ubezpieczenia. Nie wzięto jednak pod uwagę, że chodzi o dziecko, za które nie pobiera się opłat.

– Tego typu przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Ostatnio było jednak kilka sytuacji związanych z dokumentami poświadczającymi ubezpieczenie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Więcej na: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum