Łask: powiat potwierdza, że jest zainteresowany przejęciem szpitala

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2019 09:16

Niedawno w swoim oświadczeniu zarząd powiatu łaskiego informował, że dzierżawiąca szpital spółka „Szpitale Powiatowe” chce przystąpić do negocjacji mających na celu ustalenie warunków porozumienia o rozwiązaniu umowy dzierżawy szpitala powiatowego. Starostwo je podejmie.

Łask: powiat potwierdza, że jest zainteresowany przejęciem szpitala
Teraz sytuacja mocno się skomplikuje, bo szpital objęty jest planem naprawczym Ministerstwa Finansów. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak poinformował Piotr Wołosz, starosta powiatu łaskiego, spółka dzierżawiąca do tej pory szpital chce negocjacji w sprawie przekazania szpitala we władanie powiatowi a powiat jest zainteresowany jego przejęciem i podejmie rozmowy.

Strona samorządowa czeka na przedstawienie jej dokumentów finansowych przez "Szpitale Powiatowe" (dawniej "Centrum Dializa"). Ze słów starosty wynika, że spółka chciałaby jak najszybciej przekazać szpital. Zdaniem starosty nie można się spieszyć. To proces, który potrwa kilka miesięcy, jednak powinien zakończyć się w tym roku.

Powiat łaski przekazał zarządzanie szpitalem spółce NZOZ Centrum Dializa z Sosnowca w 2012 r.  Spółka poczyniła inwestycje - największe w 2014 r., na 5 mln zł - ale nie były one tak szerokie jak zapowiadano. Doszło nawet do renegocjacji umowy przewidującej, kary umowne z tego tytułu dla dzierżawcy.

Jak przypomina portal naszemiasto.pl, teraz sytuacja mocno się skomplikuje, bo szpital objęty jest planem naprawczym Ministerstwa Finansów. Samorząd ma jeszcze do spłacenia ponad 12 mln zł plus odsetki (razem ok. 14 mln zł) dawnych długów szpitala. Ma na to czas do 2028 roku. Do tej pory pieniądze pochodziły z rat z dzierżawy.

Więcej: lask.naszemiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum