Łapy: szpital w mieście musi istnieć?

Autor: RR, RZ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2015 09:51

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach od 1 lipca nie pracuje oddział położniczo-ginekologiczny. Mieszkańcy niepokoją się, iż to zwiastun tego, że szpital przestanie istnieć.

Łapy: szpital w mieście musi istnieć?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, SP ZOZ w Łapach do 1 lipca funkcjonował w wymiarze czterech oddziałów: pediatrii, ginekologii, chirurgii i oddziału wewnętrznego. Od 1 lipca przestał funkcjonować oddział ginekologiczny z porodówką.

Minister: szpital powinien pozostać
Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przeprowadził w łapskim szpitalu kontrolę. Wynikało z niej m.in., że jeden z ginekologów pracował bez przerwy prawie 200 godzin. Mimo że łapski szpital zadeklarował, że zatrudnia 7 ginekologów, po weryfikacji harmonogramów czasu pracy okazało się, iż faktycznie świadczeń udziela tylko część z nich.

Mieszkańcy Łap są zaniepokojeni, że szpitalowi grozi zamknięcie. Zależy im na dostępności, ale też lecznica to jeden z ostatnich zakładów pracy w mieście. W opinii wiceministra Cezarego Cieślukowskiego szpital publiczny w takiej miejscowości jak Łapy musi istnieć.

Szpitale nie są dobrem chronionym?
Warto w tym kontekście dodać, że poglądy - w tym sądów - na wymóg istnienia szpitala powiatowego, ulegają zmianie. 

Gdyby literalnie potraktować niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie , to szpitale powiatowe można likwidować, wydzierżawiać, przekształcać, sprzedawać. Nie są dobrem szczególnie chronionym. Do tej pory uważano inaczej.

WSA oddalił skargę Prokuratury Okręgowej w Krakowie na uchwałę Rady Powiatu w Olkuszu z września 2009 r. dotyczącą przekształcenia tamtejszego ZOZ-u. Radni postanowili wtedy, że w jego miejsce powstanie niepubliczny szpital, w którym 30 proc. udziałów obejmie samorząd, a resztę prywatny inwestor - Grupa Nowy Szpital.

W ocenie sądu świadczenia zdrowotne realizowane przez ZOZ-y nie były i nie są finansowane przez powiaty. Ten obowiązek, zgodnie z art. 14 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, spoczywał i spoczywa na ministrze zdrowia oraz Narodowym Funduszu Zdrowia.

To nie jest obowiązek powiatu?
Powiaty obdarzono szpitalami (na mocy rozporządzenia ministra zdrowia) pod koniec lat 90-tych, gdy wdrażano reformy ochrony zdrowia i dokonywano nowego podziału administracyjnego kraju. Trafiły się tym samorządom terytorialnym, w granicach których akurat były.

- Jeśli powiaty miałyby obowiązek prowadzenia szpitali, to trzeba zapytać, dlaczego nie wszystkie je mają - zbijał argumenty prokuratury o zadaniach samorządów Jakub Cieślicki ze szczecińskiej kancelarii Wybranowski Nowicki Biuro Prawne, która reprezentowała przed krakowskim sądem Grupę Nowy Szpital i Nowy Szpital w Olkuszu.

Przekonywał, że jeśli powiat miałby takie zadanie realizować, to powinien je finansować, a nie robi tego. Szpitalom płaci NFZ.

W wyroku oddalającym skargę Prokuratury Okręgowej w Krakowie uznaje się, że prowadzenie ZOZ-ów nie należy do zadań publicznych powiatu.

Czytaj też: Zwrot w orzecznictwie. Według sądu prowadzenie szpitala nie jest zadaniem powiatu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze