Łapy: inwestycje za 20 mln zł niewykorzystane – na razie brak kontraktu z NFZ

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 08:55

Pomieszczenia nowego oddziału intensywnej terapii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach stoją puste, Są też problemy z utworzeniem części ortopedycznej na dopiero co otwartym oddziale chirurgicznym. Szpital nie ma na tę działalność kontraktu z NFZ.

Łapy: inwestycje za 20 mln zł niewykorzystane – na razie brak kontraktu z NFZ
NFZ informuje, że może ogłosić konkurs na świadczenia pod warunkiem, że szpital zakończy sprawy organizacyjno-rejestracyjne związane z uruchomieniem oddziału intensywnej terapii. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

W ubiegłym tygodniu z udziałem władz samorządowych otwarto nową część szpitala, w którą zainwestowano ponad 20 mln zł. Znajdują się tutaj nowoczesny blok operacyjny, oddziały intensywnej terapii i chirurgiczny, a także pracownia endoskopii. W nowo wybudowanym budynku, na oddziale chirurgii miał powstać pododdział ortopedyczny. Na razie jednak pododdział pozostaje w sferze planów, bo szpital nie ma umowy z NFZ na ortopedię.

Urszula Łapińska, dyrektorka szpitala zapewnia, że w nowej części są odpowiednie warunki, by utworzyć pododdział ortopedyczny. Szpital ma nowoczesny sprzęt i doświadczonych specjalistów ortopedów. Przyjmują oni w poradni urazowo-ortopedycznej, która została otwarta na początku tego miesiąca. Mogliby kierować w razie potrzeby pacjentów na oddziale, ale odsyłają ich do placówek w Białymstoku, Bielsku Podlaskim oraz Wysokiem Mazowieckiem.

Jak wyjaśnia Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego NFZ Ze względu na ograniczenia finansowe Fundusz skupia się na świadczeniach ratujących życie i zdrowie, dodając, że część świadczeń ortopedycznych szpital w Łapach może realizować w ramach chirurgii ogólnej.

Szpital nie ma też kontraktu na oddział intensywnej terapii i anestezjologii. Zakupiony nowoczesny sprzęt medyczny stoi bezużyteczny. Rafał Tomaszczuk tłumaczy Kurierowi Porannemu, że jeśli szpital zakończy sprawy organizacyjno-rejestracyjne związane z uruchomieniem oddziału intensywnej terapii, Fundusz "jest w stanie ogłosić konkurs na te świadczenia".

Więcej: poranny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum