Łanda o swojej pracy w MZ: obiektywnie to jedno z najtrudniejszych ministerstw

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: LJ/Rynek Zdrowia   • 12 lutego 2018 21:40

Stosując porównanie wojskowe: Departament Polityki Lekowej i Farmacji stoi na pierwszej linii frontu, tak było, jest i zawsze będzie. Nie powinno być tak, że właśnie tam permanentnie utrzymywane są największe deficyty kadrowe - mówi Rynkowi Aptek były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Dr Krzysztof Łanda. Fot. PTWP

- Uważam, że piętą Achillesową Ministerstwie Zdrowia są niedobory kadrowe - cały czas są wakaty na kluczowych stanowiskach w najtrudniejszych i najważniejszych departamentach Ministerstwa Zdrowia. To zaskoczyło mnie najbardziej, a przecież jak wskazano w słynnym cytacie "kadry decydują o wszystkim" - stwierdził w wywiadzie dla Rynku Aptek były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Zdaniem Łandy są trzy czynniki każdego sukcesu: "po pierwsze ludzie, po drugie ludzie i po trzecie ludzie". - Tymczasem, ludzie, szczególnie wtedy kiedy nabiorą doświadczenia, uciekają z resortu. Efektem braków kadrowych i często selekcji negatywnej jest wszechogarniająca niemożność bez możliwości zwiększenia efektywności pracy - uważa były wiceminister zdrowia.

Dodaje: - Uważam, że kluczową sprawą jest odwrócenie tej tendencji i doprowadzenie do selekcji pozytywnej. Mechanizmów selekcji pozytywnej obecnie bardzo brakuje. Uważam też, że należy wynająć specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi, by usprawnić pracę resortu i przesunąć środki finansowe na wynagrodzenia dla ludzi, którzy są w ministerstwie rzeczywiście potrzebni.

Jak powiedział Łanda obiektywnie Ministerstwo Zdrowia jest jednym z najtrudniejszych miejsc pracy w całym rządzie.

Tłumaczy: - Decyzje refundacyjne, koszyk, wycena procedur, prawo farmaceutyczne, refundacja wyrobów medycznych, mapy potrzeb zdrowotnych są newralgiczne dla społeczeństwa i systemu opieki zdrowotnej, ale jednocześnie to bardzo trudne zakresy zadań. Dokonanie jakiejkolwiek zmiany w tych obszarach narusza czyjeś interesy. 

Więcej: Rynek Aptek

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum