Łańcut: szpital nie ma długów, więc będzie... spółką

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2008 10:49

Szpital Powiatowy w Łańcucie zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego. Zakończenie wszystkich procedur potrwa jeszcze około pół roku.

Łańcucki szpital jako pierwszy na Podkarpaciu zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego. Szpital nie jest zadłużony, ale dyrekcja jednostki zdecydowała się na podjęcie starań o komercjalizację, bo dzięki przekształceniu szpital będzie mógł ubiegać się o dodatkowe środki na inwestycje.

Zanim szpital stanie się spółką, musi mieć opinie samorządów z terenu powiatu, opinię sejmiku samorządowego, wojewody, rady społecznej szpitala, związków zawodowych i samorządów zawodowych. Gdy zakończy się etap konsultacji, rada powiatu powinna przyjąć uchwałę o likwidacji szpitala.Przed utworzeniem spółki samorząd chce dokładnie znać majątek szpitala, który będzie wniesiony jako aport. W tej chwili przeprowadzana jest inwentaryzacja. Równolegle z nią trwa zamykanie ksiąg, przygotowywanie firmy do likwidacji.

Na początku lutego rada powiatu będzie mogła przyjąć uchwałę o likwidacji szpitala. Procedura może potrwać nawet trzy miesiące. Pacjenci nie muszą się obawiać, że likwidacja szpitala utrudni im dostęp do leczenia. Szpital podpisał kontrakt z NFZ-etem na najbliższe pół roku. Potem zadania szpitala i umowę z NFZ przejmie spółka.

Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Łańcucie zdecydowała się na przekształcenie jednostki w spółkę prawa handlowego, bo lecznica jako spółka będzie miała szersze możliwości ubiegania się o kredyt, środki unijne, może szukać inwestora. Konieczne jest wybudowanie nowego budynku, do którego przeniesie się część oddziałów. Łańcucki szpital mieści się w kilku pawilonach z początku XX w., w których zrealizowanie wymogów Ministerstwa Zdrowia dotyczących wymagań techniczych i sanitarnych (szerokość drzwi, korytarzy, wielkość sal) nie jest niemożliwe.

Placówka w Łańcucie jest w dobrej kondycji, przeszła pomyślnie restrukturyzację, wypracowuje zyski.

Jak podało Radio Rzeszów w szpitalu ma zostać wybudowane nowe skrzydło, w którym mieścić się będą oddziały zabiegowe - chirurgii, ginekologii i noworodków. Jeśli szpital tego nie zrobi - zdaniem dyrektora ZOZu Krzysztofa Przyśliwskiego - po 2012 roku, zgodnie rozporządzeniem ministra zdrowia te oddziały będą musiały zostać zlikwidowane.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łańcucie zatrudnia 700 osób. W jego skład wchodzi szpital powiatowy na 350 łóżek, z 11 oddziałami z których dwa - zakaźny i psychiatrii dziecięcej - mają charakter ponad powiatowy. To także 23 poradnie specjalistyczne, poradnie rodzinne i pogotowie ratunkowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum