Lądek-Zdrój: odwiert geotermalny problemem dla uzdrowiska?

Autor: Radio Wrocław/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2019 12:45

Eksploatacja wody z najnowszego odwiertu geotermalnego w Lądku-Zdroju spowoduje spadek wydajności i temperatury źródeł używanych do tej pory przez uzdrowisko - wynika z prób po zakończeniu 2,5-kilometrowego odwiertu.

Lądek-Zdrój: odwiert geotermalny problemem dla uzdrowiska?
Aby wykorzystać wodę bez negatywnego wpływu na uzdrowisko konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przekonuje prof. Wojciech Ciężkowski z zespołu dokumentacji geologicznej, aby wykorzystywać gorącą wodę bezpiecznie i bez negatywnego wpływu na uzdrowisko konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań - informuje Radio Wrocław.

Joanna Walaszczyk, prezes spółki Uzdrowisko Lądek-Długopole wskazuje, że spółka nie zamierza blokować wykorzystania wody, trzeba jednak znaleźć rozwiązanie problemu, bo użytkowanie wody z odwiertu powoduje spadek wydajności innych źródeł, a także obniżenie się temperatury w ich wodach.

Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk zamierza doprowadzić do budowy ciepłowni geotermalnej, która wykorzysta ciepło z wody, a samą wodę przekaże kaskadowo m.in do Uzdrowiska. Zaznacza, że osiągnięcie porozumienia z uzdrowiskową spółką jest jedynym rozwiązaniem.

Więcej: radiowroclaw.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum