Kuracje zdrożały za sprawą inflacji

Autor: Rzeczpospolita, PP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2008 09:27

O 5-procent wzrosną koszty pobytu kuracjuszy w uzdrowiskach leczniczych. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia zmiany cen uwzględniają jedynie inflację z ostatnich dwóch lat. Dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania będą uzależnione od terminu pobytu i standardu zamieszkania w sanatorium.

Przykładowo za trzytygodniowy pobyt w sanatorium w sezonie zimowym w pokoju dwuosobowym (z łazienką i ubikacją) zapłacimy o 21 zł więcej niż dotychczas. W sezonie letnim – czyli od 1 maja do 30 września – taki sam pobyt będzie teraz kosztował nie 420 zł, ale 441 zł. Dopłaty do najdroższych pokoi, jednoosobowych z pełnym węzłem sanitarnym, wzrosną o 31,5 zł za trzytygodniowy pobyt.

Jest też dobra wiadomość dla kuracjuszy, którzy wybierają się do sanatorium na przełomie roku. Jeśli zaczną pobyt do 31 grudnia włącznie, to częściową odpłatność naliczy się im jeszcze według starych stawek. Warto pamiętać, że sanatorium pobiera opłaty przed rozpoczęciem turnusu, a najpóźniej pierwszego dnia.

Jeżeli termin wyjazdu na leczenie przypada na przełomie kwietnia i maja albo września i października, to dopłaty oblicza się z uwzględnieniem dwóch stawek – zimowej i letniej. Taka zasada obowiązuje zresztą również teraz.

W opinie Krzysztofa Leśnika, zastępcy dyrektora w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Sanatorium MSWiA ten nieznaczny wzrost pozwoli jedynie na rekompensatę kosztów.

- Nie trzeba być ekonomistą, aby zauważyć znaczny wzrost cen. Na utrzymanie pacjenta składają się nie tylko koszty mediów i wyżywienia, ale także leków i środków zużywalnych jak np. ręczników, pościeli, którą sanatorium musi zapewnić kuracjuszom.

Jak przyznaje portalowi rynekzdrowia.pl dr Leśnik w opinii wielu placówek sanatoryjnych tak naprawdę z trudem pokrywane są wydatki, nie mówiąc już o rozwoju.

- Pieniądze za kuracjuszy pozwalają na funkcjonowanie bieżące. Jeżeli chcemy prowadzić prace remontowe musimy uzyskiwać środki z innych źródeł. Naszemu sanatorium dzięki środkom MSWiA udało się w tym roku przeprowadzić gruntowny remont z ociepleniem budynku. Ale przecież jest szereg innych równie ważnych wydatków, które muszą zostać poniesione, aby do 2012 roku sprostać wymogom.

Ministerstwo Zdrowia planuje także zmiany w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (DzU z 2005 r. nr 167, poz. 1399 ze zm.). Projekt nowelizacji trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Nowela precyzuje, co rozumieć pod pojęciem zakładu przemysłowego. Ma to zapobiec powstawaniu takich obiektów na terenie uzdrowisk. W poszczególnych strefach ochrony uzdrowiskowej będzie natomiast mniej zieleni niż obecnie.

Za prowadzenie na terenie uzdrowiska (lub obszarze ochrony uzdrowiskowej) zakazanej działalności gospodarczej lub inwestycyjnej grozić też będzie grzywna (do 5 tys. zł) wymierzana przez sąd w trybie przepisów o wykroczeniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum