Kujawsko-pomorskie: polisa od zdarzeń medycznych opróżni szpitalne konta

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 16:39

Ceny ubezpieczenia od zdarzeń medycznych okazały się szokująco wysokie. Jeśli nie ulegną zmianie, lecznice w województwie kujawsko-pomorskim mogą wydać na ten cel nawet 150 milionów złotych - szacuje dyrekcja Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu.

Od stycznia br., z uwagi na zmianę przepisów zawartych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta, dotyczących dochodzenia przez pacjentów odszkodowań za błędy medyczne, szpitale - oprócz ubezpieczenia OC - mają obowiązek wykupienia także ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - przypomina Gazeta Pomorska.

Nowe polisy, oferowane wyłącznie przez PZU, są bardzo drogie. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że uderzają one przede wszystkim w małe szpitale o skromnych budżetach. Do takich należy SPZOZ w Łasinie. Na ogłoszony przez dyrektora konkurs wpłynęła tylko jedna oferta, opiewająca na 200 tys. zł.

Mariusz Topolewski, dyrektor szpitala w Łasinie, podobnie jak Marek Nowak, dyrektor szpitala w Grudziądzu, dla którego nowa polisa została oszacowana na kwotę 500 tys. zł., umowy nie podpisał.  Mariusz Topolewski podkreśla, że za 200 tys. zł. szpital jest w stanie utrzymać oddział chirurgii przez blisko trzy miesiące.

Więcej: http://www.pomorska.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum