Kujawsko-Pomorskie: więcej pieniędzy na leczenie, których pacjent nie odczuje?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 09 września 2009 11:20

Jeśli zostanie zastosowany poprawiony algorytm dzielenia pieniędzy na leczenie, Kujawsko-Pomorskie ma szansę otrzymać prawie 22 mln zł więcej - twierdzi Jarosław Katulski, poseł PO, członek sejmowej komisji zdrowia. Dyrektorzy lecznic są sceptyczni: pacjenci nie odczują tej zmiany.

Kujawsko-Pomorskie: więcej pieniędzy na leczenie, których pacjent nie odczuje?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Algorytm dzielenia pieniędzy ze względu na dochody mieszkańców wszedł w życie w  2007 r. Teraz PO ma wprowadzić zmianę.

– Przy podziale środków będą brane pod uwagę: liczba osób ubezpieczonych, ich wiek i płeć, epidemiologia zachorowań na danym terenie oraz liczba wykonywanych wysokospecjalistycznych świadczeń – mówi Gazecie Wyborczej Bydgoszcz Jarosław Katulski, poseł PO, członek sejmowej komisji zdrowia.

Jego zdaniem, te zmiany spowodują, że do naszego województwa w przyszłym roku trafi prawie 22 mln zł więcej. NFZ w Bydgoszczy nie chce się wypowiadać w tej kwestii, gdyż nie zna jeszcze planu finansowego na 2010 r.

W tym roku Kujawsko-Pomorskie dostało niecałe trzy miliardy złotych na leczenie. Tomasz Latos, poseł PiS uważa, że wzrost w przyszłym roku będzie symboliczny.

– Nie poczujemy tych dodatkowych 22 mln. Ale i tak zmiana algorytmu cieszy, bo nasze województwo przy poprzednich rozliczeniach było pokrzywdzone.

Przemysław Paciorek, p.o. dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Jurasza, uważa, że nie tylko pokrzywdzone, ale i niedofinansowane. Zwraca uwagę, że NFZ dostał w międzyczasie dodatkowe zadania, m.in. od lipca płaci za przeszczepy, a wcześniej robiło to Ministerstwo Zdrowia. Jego zdaniem, nie ma co się ekscytować zmianą algorytmu, bo ani szpitale, ani pacjenci nie poczują takiego zastrzyku gotówki.

Nie znikną ani nie skrócą się kolejki. Wyborcza wylicza, że do przychodni kardiologicznej w Juraszu trzeba dziś czekać pół roku,  5 miesięcy do poradni endokrynologicznej, a na operację zaćmy - dwa lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum