Kujawsko-Pomorskie: w regionie brakuje 750 lekarzy rodzinnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 października 2017 12:36

Sieć szpitali, która ma poprawić funkcjonowanie opieki medycznej może nie zlikwidować kolejek z powodu braków kadrowych. W samym województwie kujawsko-pomorskim brakuje 750 lekarzy rodzinnych.

Kujawsko-Pomorskie: w regionie brakuje 750 lekarzy rodzinnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpitale należące do sieci są finansowane w formie ryczałtu, mają 4-letnie umowy z NFZ. Szpitale sieciowe mają teraz gwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale też zapewniać dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Według założeń zmiany mają zapewnić odpowiedni poziom finansowania placówek oraz skrócić kolejki do specjalistów.

Jak wskazywała na konferencji podsumowującej wprowadzone zmiany w ramach tzw. sieci szpitali  Elżbieta Kasprowicz, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ reforma poprawi poczucie stabilności finansowania szpitali, a pacjenci będą otoczeni bardziej kompleksową opieką. Pacjent przy wypisie ze szpitala będzie od razu zapisany (z podaniem terminu) na poszczególne świadczenia specjalistyczne czy rehabilitacyjne, których będzie wymagał w dalszej kolejności. Opieka nad pacjentem będzie lepiej koordynowana.

W jej opinii problemu kolejek nie da się jednak tak łatwo rozwiązać, ponieważ palącą kwestią jest brak lekarzy. Jak mówiła w regionie brakuje 750 lekarzy rodzinnych. Dodała, że brakuje kadry specjalistycznej: kardiologów, endokrynologów oraz neurologów.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum