Kujawsko-Pomorskie: unijne 60 milionów na zdrowie

Autor: UM/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2014 14:30

Piątek (4 lipca) jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków w konkursie na dofinansowanie projektów związanych z rozwojem infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Na ten cel do placówek trafi 60 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

O wsparcie mogły ubiegać się podmioty wykonujące działalność leczniczą i posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Projekty mogły dotyczyć zarówno przebudowy i rozbudowy obiektów ochrony zdrowia jak również zakupów aparatury i urządzeń medycznych. Rozstrzygnięcie konkursu w listopadzie 2014 r.

- Z myślą o pacjentach systematycznie podnosimy standard szpitali i przychodni w regionie, co można zauważyć korzystając z placówek służby zdrowia. W tym roku zainwestujemy kolejnych kilkadziesiąt milionów złotych w modernizację i rozbudowę infrastruktury, a także na zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki, terapii i rehabilitacji - podkreślia marszałek Piotr Całbecki.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego wdrażamy w dwóch etapach.

- W pierwszym etapie (w latach 2007-2010), w którym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (poprzednik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju) postawiło na tempo wdrażania, byliśmy w ścisłej czołówce regionów. W efekcie otrzymaliśmy nagrodę w wysokości pół miliarda złotych za sprawne wdrażanie - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Dodaje: - Natomiast drugi etap, który obecnie kończymy realizować został tak zaplanowany, aby ogłaszanie konkursów, podpisywanie umów i realizowanie projektów odbywało się również w 2014 roku. Taka strategia nie dopuszcza “pustych lat inwestycyjnych”.

Jak podaje rzeczniczka UM, wdrażanie RPO WK-P jest oceniane bardzo dobrze. Potwierdzają to m.in. wyniki kontroli przeprowadzane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Najwyższą Izbę Kontroli i inne instytucje. A przede wszystkim przez instytucję audytową powołaną przez Komisję Europejską (Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej), która kompleksowo i średnio przez 10 miesięcy w roku bada wdrażanie RPO. Co roku wydaje ocenę stanu wdrażania. Od dwóch lat jest to najwyższa ocena.

- Jednocześnie przygotowujemy marszałkowski program doposażenia oddziałów położniczych, którym obejmujemy wszystkie takie jednostki w naszym regionie. Finansowany z RPO WK-P budżet programu to 5 milionów złotych - poinformowała Krzemińska. Więcej informacji na ten temat: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/ oraz http://www.kujawsko-pomorskie.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum