Kujawsko-Pomorskie: szpitalom poza siecią trudno planować inwestycje

Autor: expressbydgoski.pl, MS/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2017 15:10

Choć do ogólnopolskiej sieci szpitali weszły wszystkie bydgoskie lecznice, to prawdopodobnie większych kontraktów nie otrzymają. Będą finansowane na podstawie wykonań z 2015 roku - przypomina Express Bydgoski.

Kujawsko-Pomorskie: szpitalom poza siecią trudno planować inwestycje
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

30 szpitali funkcjonujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (w tym wszystkie bydgoskie) znajdzie się w systemie sieci szpitali. Zgodnie z ustawą, będą one finansowane przez NFZ przez kolejne cztery lata.

Poza siecią znalazły się wszystkie szpitale niepubliczne, hospicja i szpital psychiatryczny w Świeciu. Szpitale niepubliczne będą mogły starać się o pieniądze, startując w konkursach.

Czytaj także: 593 placówki utworzą sieć szpitali. Co obiecuje pacjentom minister?

- Wracamy do starych zasad - skomentował jeden z dyrektorów szpitala niepublicznego. - Już od półtora roku, od chwili ogłoszenia, że powstanie sieć, nie możemy niczego planować. Nie wiemy, jakie będą konkursy i czy uda się uzyskać finansowanie. Ryzykowne są nawet zakupy sprzętu za unijne pieniądze - dodaje.

Więcej: expressbydgoski.pl

Przypomnijmy, że podczas spotkania z dziennikarzami w środę (28 czerwca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że ilość środków do dyspozycji szpitali zwiększa się. 

- W tej chwili wiadomo już, że można skorygować plan finansowy NFZ w tym roku. To efekt większych wpływów ze składki zdrowotnej oraz wpływów z rezerwy ogólnej Funduszu - podał minister.

Dodał: – Dzięki temu w drugiej połowie roku będzie nieco więcej środków, które rozdysponujemy zarówno wśród szpitali, które są w sieci, jak i innych jednostek, które udzielają świadczeń innego rodzaju w systemie służby zdrowia. Również prognoza na przyszły rok jest niezła. W miarę możliwości będziemy zwiększać również wartość kontraktów - powiedział Radziwiłł.

Z kolei p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna zapewnił, że te dodatkowe środki, które zostaną uruchomione na leczenie szpitalne w drugim półroczu wyniosą ok. 2 miliardów 400 milionów zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum