Kujawsko-Pomorskie: prawie wszystkie szpitale zakończyły negocjacje z NFZ

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2012 20:55

Niemal wszystkie szpitale w województwie kujawsko-pomorskim uzgodniły warunki kontraktów na 2012 rok z NFZ. Większość placówek finalizowała negocjacje dopiero w styczniu, bo nie akceptowała warunków proponowanych przez Fundusz.

- Konkurs ofert w zakresie lecznictwa szpitalnego został rozstrzygnięty i jesteśmy w trakcie podpisywania umów ze wszystkimi szpitalami. Wyjątkiem jest szpital w Inowrocławiu, ale i w tym przypadku uzgodnienia są już w fazie ostatnich ustaleń, a do czasu podpisania kontraktu placówka będzie przyjmowała pacjentów na dotychczasowych zasadach - powiedziała w piątek (27 stycznia) rzeczniczka oddziału NFZ w Bydgoszczy Barbara Nawrocka.

Największe szpitale w regionie kujawsko-pomorskim do końca grudnia nie podpisały umów z NFZ na 2012 rok, ale w styczniu przyjmowały pacjentów na ubiegłorocznych zasadach. NFZ podpisał z nimi w ostatnich dniach 2011 roku aneksy na jeden miesiąc, a ogłoszony dla tych placówek konkurs ofert dotyczył 11 miesięcy, licząc od lutego 2012.

Negocjacje przeciągały się, gdyż propozycja NFZ nie w pełni satysfakcjonuje poszczególne placówki. Jak przypominała Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, w 2011 roku jeden punkt, służący do "wyceniania" procedur medycznych, wart był 51 zł, a w 2012 roku miał być większy jedynie o złotówkę.

Kontraktów nie miały na początku stycznia m.in. szpitale uniwersyteckie nr 1 i 2 w Bydgoszczy oraz tutejszy szpital miejski; jedne z największych placówek leczniczych w regionie. Do końca grudnia dyrektorom udało się uzgodnić z NFZ tylko umowy dotyczące części oddziałów.

27 stycznia rozstrzygnięto także konkurs ofert w zakresie tzw. chirurgii jednego dnia. W cieszącej się zainteresowaniem pacjentów dziedzinie operacji zaćmy odrzucono sześć ofert, w tym pięć złożonych przez przychodnie, które oferowały takie leczenie w poprzednich latach.

Najczęstszym powodem dyskwalifikacji ofert był brak pełnego dostępu do bloku operacyjnego w czasie, gdy zakład leczniczy miał przyjmować pacjentów NFZ. "Nie jest możliwe, aby świadczeniodawcy chirurgii jednego dnia podnajmowali bloki operacyjne od świadczeniodawców działających całodobowo w trybie nagłym i planowym" - zaznaczyła Nawrocka.

Dyrekcja OW NFZ w Bydgoszczy zadeklarowała podjęcie rozmów z placówkami, które podpisały kontrakty, by przejęły one pacjentów oczekujących na zabieg w przychodniach, z którymi NFZ nie podpisze umów. "Zrobimy wszystko, aby nowe terminy zabiegów były jak najbardziej zbieżne z wcześniej ustalonymi" - podkreśliła rzeczniczka.

Budżet kujawsko-pomorskiego Oddziału NFZ wyniesie w 2012 roku 3 mld 304 mln zł. Kwota do rozdysponowania jest o około 300 mln zł wyższa od ubiegłorocznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum