Kujawsko-Pomorskie: pieniędzy na świadczenia więcej, ale kolejki nie znikną

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2017 08:58

W 2017 roku na leczenie Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczy blisko 3,9 mld zł. To o 181 mln zł więcej niż w zeszłym. Z dodatkowej kwoty, 126 mln zł zostanie przeznaczone na świadczenia zdrowotne, 55 mln zł trafi na podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

Kujawsko-Pomorskie: pieniędzy na świadczenia więcej, ale kolejki nie znikną
FOT. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Największy wzrost dotyczy leczenia szpitalnego -  o 54 mln zł więcej. Na podstawową opiekę zdrowotną jest o 25 mln zł więcej, na opiekę ambulatoryjną - o 10 mln zł.

Czy większe pieniądze gwarantują skrócenie kolejek do lekarzy? Szpitale i dyrektorzy przychodni podkreślają, że na to pieniędzy będzie za mało. Szpitale więcej wydadzą na pensje dla pracowników, bo płaca minimalna wzrasta (do 2 tys. zł), rosną też ceny mediów, leków.

Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego NFZ w Bydgoszczy, podkreśla, że Funduszowi zależy na skróceniu kolejek, ale przyznaje, że wyższe kwoty w wielu przypadkach wynikają ze zwiększonej wyceny różnych procedur, o czym decyduje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Z większej kwoty na leczenie szpitalne znaczną część pochłoną kosztowne programy terapeutyczne i lekowe, radio- czy chemioterapia.

Drugim czynnikiem, który decyduje o ograniczeniach w dostępności leczenia są braki kadrowe. W województwie kujawsko-pomorskim, według danych NFZ, brakuje ok. 2 tys. lekarzy różnych specjalności, m.in.: endokrynologów, psychiatrów dziecięcych, pediatrów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Statystycznie w każdym powiecie brakuje ponad setki lekarzy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum