KG/Rynek Zdrowia | 24-09-2018 15:10

Kujawsko-Pomorskie: minister zdrowia dofinansuje SOR-y, podpisał umowy na ponad 3 mln zł

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał w piątek (21 września) w Bydgoszczy trzy umowy na łączną kwotę ponad 3 mln zł - środki te będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla szpitalnych oddziałów ratunkowych - oraz jedną w ramach programu ''Wsparcie na starcie! - program rozwoju pielęgniarstwa''.

Szef resortu zdrowia podpisał w Bydgoszczy trzy umowy na łączną kwotę ponad 3 mln zł. Fot. Archiwum

Jak podaje resort zdrowia na swojej stronie internetowej, podpisanie umów odbyło się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela oraz Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza.

Podczas wizyty w Bydgoszczy szef resortu zdrowia podpisał umowy na dofinansowanie dla:

Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy;
Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. L. Błażka w Inowrocławiu;
Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Pałuckiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie;
Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele szpitali i władz lokalnych.

- Bydgoszcz zawsze była takim miejscem na mapie, w którym ochrona zdrowia była dobra i warto było tutaj inwestować. Pieniądze zainwestowane w pierwszy szpital kliniczny już procentują. Dwa szpitale uniwersyteckie jednak nie wystarczą, jeżeli w okolicy nie będzie też dobrych jednostek, które będą blisko pacjenta, gdzie na SOR można dostać od razu pomoc. Do tego potrzebne są też kadry, które widzę, że często są kształcone lokalnie i później zasilają system - mówił prof. Łukasz Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia ze środków unijnych wspiera też system ratownictwa medycznego.

- Wszystkie środki, które przeznaczamy na wsparcie szpitalnych oddziałów ratunkowych służą szybkiemu i skutecznemu ratowaniu życia. Fundusze unijne trafiają m.in. do szpitalnych oddziałów ratunkowych, które są niezwykle ważnym ogniwem systemu ratownictwa medycznego. Są również przekazywane na kształcenie kadr medycznych - w tym przypadku na stypendia dla pielęgniarek - dodał.