Kujawsko-Pomorskie: dyrektorzy szpitali krytykują podział środków z rezerwy NFZ

Autor: DM, Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2011 16:49

6 czerwca centrala NFZ przeznaczyła dodatkowe 82 mln zł na świadczenia zdrowotne. Mazowsze otrzymało ponad 50 mln zł, województwo kujawsko-pomorskie - 203 tys. zł. Dyrektorzy szpitali w regionie zwracają uwagę, że to zbyt mało.

Kujawsko-Pomorskie: dyrektorzy szpitali krytykują podział środków z rezerwy NFZ

Na dodatek, decyzją dyrektora miejscowego NFZ, środki te nie zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów migracji pacjentów w szpitalach.

Jak informuje nas Magdalena Stawarska z biura prasowego NFZ środki finansowe - z rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym NFZ na 2011 rok - w wysokości 82 mln zł zostały przekazane do siedmiu województw (Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie, Mazowieckie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie).

Podział środków został dokonany na podstawie wartości nierozliczonych między oddziałami kosztów świadczeń poniesionych w ramach migracji pacjentów w 2010 roku. - O podziale środków przekazanych na mocy zarządzenia prezesa NFZ z 6 czerwca decydują dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Funduszu  - dodaje Magdalena Stawarska.

Najwięcej, bo ponad 51 mln zł otrzymał Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ. Według Magdaleny Stawarskiej wynika to z faktu, że właśnie tam leczyło się najwięcej pacjentów spoza regionu. Zgodnie z rozporządzeniem Kujawsko-Pomorski OW NFZ otrzymał 203 tys. zł.

Dyrekcja oddziału zdecydowała się nie kierować dodatkowych środków do lecznictwa szpitalnego. Całą kwotę przeznaczono na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramacji opieki długoterminowej.

Tymczasem np. co czwarty pacjent leczony w Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy pochodzi spoza regionu - zauważa portal gazeta.pl. Według Zbigniewa Pawłowicza, dyrektora bydgoskiego CO, za ich leczenie w ubiegłym roku placówce należy się ponad 20 mln zł.

Zdaniem Krzysztofa Kasprzaka, dyrektora 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy, fakt, że woj. kujawsko-pomorskie otrzymało 203 tys. zł dodatkowych środków oznacza, że po raz kolejny województwo zostało niesprawiedliwie potraktowane przez centralę NFZ. Według Kasprzaka pacjentów spoza województwa przybywa, a lecznica nie może ich odsyłać, bo każdy ma prawo wybrać, gdzie chce się leczyć. Dyrektor szacuje, że wydatki na pacjentów spoza regionu przekroczyły, w przypadku jego szpitala, przewidywaną umowę z NFZ o około 2 mln zł.

Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ wyjaśnia, że chociaż dodatkowe 203 tys. zł są środkami z migracji pacjentów, to zostaną przeznaczone dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu. Tłumaczy, że są to chorzy, którzy bez specjalnej aparatury nie mogą samodzielnie oddychać, wiec jest to świadczenie ratujące życie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum