Kujawsko-Pomorskie: cztery szpitale chcą przekształcić się w spółki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2009 19:43

W województwie kujawsko-pomorskim chęć przekształcenia w spółki prawa handlowego zgłosiły cztery szpitale powiatowe.

Przekształcając się w spółki w ramach rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale“, mogą liczyć na finansowe wsparcie. Państwo jest gotowe pokryć część ich długów publicznoprawnych (czyli obejmujących składki ZUS i podatki).

Jednym z najbardziej istotnych przywilejów jest możliwość pobierania opłat za leczenie. Publiczny szpital nie ma prawa pobierać pieniędzy od pacjenta. Zdaniem szefów placówek te przepisy dyskryminują państwowe jednostki. Na razie nie ma jednak szans, by z dobrodziejstw przekształcenia się w spółki skorzystały największe szpitale w regionie.

Zdaniem Piotra Kryna, dyrektora departamentu zdrowia i nadzoru właścicielskiego w Urzędzie Marszałkowskim, są zbyt dobrze zarządzane. - Nie mają długów, a to oznacza, że nie mogą skorzystać z dofinansowania państwa. Z programu nie mógłby skorzystać Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, bo po prostu nie popadł w tarapaty. Dlatego plan rządu nie jest doskonały, bo nagradza najsłabszych zamiast tych, którzy radzą sobie dobrze - uważa dyrektor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum