Kujawsko-Pomorskie: NFZ zapowiada kary dla lecznic podających błędne dane o kolejkach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2014 20:57

Kolejki do większości specjalistów w województwie kujawsko-pomorskim są dłuższe niż podaje NFZ. Czasem nawet, bagatela, o 9 miesięcy. Fundusz podkreśla, że placówki przekazują mu błędne dane i jeśli to się nie zmieni, posypią się kary finansowe.

NFZ uruchomił system monitorowania kolejek. Na stronie internetowej Funduszu można np. sprawdzić do którego alergologa, chirurga lub dermatologa w województwie czeka się najdłużej. Jednak wiele z tych informacji nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - informuje Gazeta Wyborcza.

Już w dniu uruchomienia aplikacji Fundusz ostrzegał, że dane nie będą precyzyjne i nie będą się zgadzały co do dnia, ponieważ placówki zsyłają informacje o kolejkach do 10 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Po dwóch tygodniach tracą one "świeżość". Kolejną sprawą jest rzetelność przekazywanych informacji.

Jeszcze niedawno NFZ twierdził, że może jedynie prosić lecznice o rzetelne przygotowywanie sprawozdań o kolejkach, a karać wyłącznie, jeśli nie doślą ich w terminie. Obecnie już zaostrzył stanowisko. Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ poinformował, że jeśli poradnia poda kilkakrotnie, mimo upomnień, błędne dane - musi się liczyć z karą finansową. Najwyższa, jaką może nałożyć NFZ, to 2 proc. wartości rocznego kontraktu.

Więcej: http://bydgoszcz.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum