Kujawsko-Pomorskie: 300 łóżek zniknęło ze szpitali w regionie

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2019 11:24

Zdaniem dr n. med. Eligiusza Patalasa, naczelnego lekarza Wielospecjalistycznego Szpitala im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu, wprowadzenie sztywnych norm zatrudnienia pielęgniarek, to katastrofa. Aby je spełnić szpital musiałby zatrudnić prawie 50 pielęgniarek. To nierealne, bo ich po prostu nie ma.

Kujawsko-Pomorskie: 300 łóżek zniknęło ze szpitali w regionie
Redukcja liczby łóżek jest nieunikniona. Fot. archiwum

Jak podkreśla naczelny lekarz Wielospecjalistycznego Szpitala im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu, szpital przymierza się do zmniejszenia liczby łóżek. Zrobiony już został przegląd wszystkich oddziałów. Redukcja liczby łóżek jest nieunikniona.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radziejowie już został „odchudzony” o ponad 30 łóżek. Zbigniew Skonieczny, dyrektor szpitala w Radziejowie liczy, że przepisy w tym zakresie zostaną zmienione. W oddziale wewnętrznym z 40 łóżek zostały 32, na ginekologii i położnictwie zdjęto 4 łóżka (zostały 24), pediatria ma o 6 mniej (czyli 14). Zdaniem dyrektora taka sytuacja jest niebezpieczna.

Podobne problemy ma Roman Pawłowski, prezes Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Tu liczbę łóżek zmniejszono ze 178 do 135. Tymczasem w pierwszych dniach stycznia gwałtownie wzrosła liczba pacjentów oddziału wewnętrznego, łóżka dla nich zostały pożyczone na szybko z chirurgii.

 Między 1 listopada 2018 r. a 4 stycznia br. do wojewody kujawsko-pomorskiego, jako organu prowadzącego rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, wpłynęło 12 wniosków dotyczących redukcji łóżek w oddziałach szpitalnych. - Wnioski łącznie dotyczyły zmniejszenia liczby łóżek o 330 - informuje Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody.

Więcej: pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum