Kuba: 50 tys. kubańskich lekarzy i pielęgniarek pracuje za granicą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2014 19:42

Ponad 50 tys. kubańskich lekarzy i pielęgniarek pracuje za granicą, w około 50 krajach świata. Zarabiane przez nich pieniądze stanowią dla Kuby główne źródło dewiz - poinformowała we wtorek (25 marca) przedstawicielka kubańskiego sektora opieki zdrowotnej.

- Ponad 50 tys. pracowników tego sektora, w tym 25 tys. lekarzy, działa obecnie za granicą - powiedziała dyrektor państwowej agencji eksportu usług medycznych Yilian Jimenez, cytowana przez oficjalny dziennik rządowy "Granma".

Na pierwszym miejscu wśród krajów korzystających z kubańskich specjalistów jest Wenezuela, gdzie pracuje 30 tys. Kubańczyków, a na drugim miejscu - Brazylia, gdzie zatrudnionych jest 11 tys. kubańskich specjalistów opieki zdrowotnej.

Eksport usług - głównie w ochronie zdrowia, ale także edukacyjnych i sportowych - stanowi podstawowe źródło kubańskich dochodów w dewizach, przynosząc rocznie 8,2 mld dolarów, czyli o wiele więcej niż turystyka, z której wpływa tylko 2,5 mld - mówią oficjalne dane.

Eksport lekarzy "nie wpływa na jakość świadczonych w kraju usług" - podkreśliła Yilian Jimenez, dodając, że nasycenie kraju lekarzami jest podobne do "poziomu w krajach uprzemysłowionych".

Jak podaje kubańskie ministerstwo zdrowia, na Kubie, zamieszkanej przez 11,1 mln ludzi, jest 76 836 lekarzy, 14 964 dentystów i 88 364 pielęgniarki, czyli średnio 6,9 lekarzy na tysiąc mieszkańców, 1,3 - dentystów i 7,9 - pielęgniarek. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum