Kto zapłaci za obowiązkowe badania dla pracujących kobiet?

Autor: RMF/Rynek Zdrowia • • 16 września 2009 18:30

Ministerstwo Zdrowia ma gotowy projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowej cytologii i mammografii dla pracujących kobiet. Radio RMF FM ustaliło, że projekt będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu kierownictwa resortu.

Kto zapłaci za obowiązkowe badania dla pracujących kobiet?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ewa Kopacz chciała, żeby obowiązek wykonywania badań był wpisany do kodeksu pracy. Na to jednak nie zgodziła się minister pracy Jolanta Fedak.
Na razie wiadomo tylko tyle, że badania będą obowiązkowe i bezpłatne.

– Projekt będzie przekazany do konsultacji zewnętrznych. Mamy nadzieję, że na początku przyszłego roku wejdzie w życie. Za wcześnie na szczegóły – powiedział RMF Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Jak się jednak dowiedziało nieoficjalnie radio RMF, za obowiązkowe badania mammograficzne i cytologiczne, prawdopodobnie nie będą płacić pracodawcy, ale NFZ. Taka propozycja może się spotkać z oporem płatnika: regularne badania dla kilku milionów pracujących kobiet będą sporo kosztować.

W Małopolsce tylko 16 procent kobiet zdecydowało się na badania mammograficzne, refundowane przez Fundusz. Na Warmii i Mazurach NFZ do badań przesiewowych wytypował ponad 88 tysięcy kobiet. Do 1 września z tej możliwości skorzystała zaledwie co czwarta. Na cytologię zdecydowała się jedna piąta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze