Kto w szpitalu wykonuje pracę o tzw. szczególnym charakterze?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2010 11:40

Szpitale borykają się z interpretacją zapisów nowej ustawy o emeryturach pomostowych.

Nowa ustawa o emeryturach pomostowych przysparza szpitalom problemów. Placówki muszą w dużej mierze same zinterpretować, które obowiązki pracowników zaliczyć jako pracę o szczególnym charakterze. Pracownicy wykonujący takie obowiązki mają m.in. prawo do wcześniejszej emerytury.

Taki problem ma np. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie. Tam m.in. obowiązki pielęgniarek z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii nie zostały zakwalifikowane jako praca o szczególnym charakterze. Nie wynika to jednak ze złej woli pracodawcy, jak twierdzi dyrekcja placówki, a z interpretacji nowych przepisów.

– Nowe przepisy nie są jednoznaczne. Powołaliśmy specjalną komisję, która pracowała nad interpretacją nowej ustawy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Zofia Foryś, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i jakości.

Okazuje się, że nowe przepisy wykluczają niektóre obowiązki zawodowe, które dotychczas były w wykazie, a jednocześnie dodają inne, których tam dotychczas nie było. Jednak wykaz na podstawie przepisów placówka musiała stworzyć sama.

– W poprzedniej ustawie były wprost wskazane stanowiska i miejsca pracy. W nowej ustawie ciężar stworzenia wykazu spadł na barki pracodawcy – tłumaczy nam Ewa Januszewska, kierownik działu organizacyjnego szpitala.

Jak informuje, zespół powołany w jednostce stworzył wykaz osób, te które się w nim nie znalazły czuja się pominięte.

Natomiast zdaniem dr Foryś, problem z nową ustawą ma wiele placówek ochrony zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum