Kto może zarobić na ustawie o ZOZ-ach?

Autor: newsweek.pl/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2008 11:17

Norbert Wojnarowski

Na skierowanym do Marszałka Sejmu projekcie ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej można znaleźć podpis pochodzącego z Lubina posła PO Norberta Wojnarowskiego. Teoretycznie nie ma w tym nic dziwnego, bo na dokumencie złożyło autografy także kilkudziesięciu innych posłów Platformy. Jednak sytuacja Wojnarowskiego jest szczególna - ma on bowiem 48 proc. udziałów w rodzinnej spółce zajmującej się skupem wierzytelności szpitali. A ustawa o ZOZ tego typu firmom pomoże (...).

Rodzina Wojnarowskich jest mocno zaangażowana w politykę. Głowa rodu, Marek Wojnarowski, pełni funkcję przewodniczącego klubu radnych Platformy Obywatelskiej w radzie powiatu lubińskiego. Jego pasierb Norbert przed zdobyciem mandatu poselskiego (notabene w tym samym okręgu wyborczym co oskarżona o korupcję była parlamentarzystka PO Beata Sawicka), także był samorządowcem (...). Wojnarowski senior jest prezesem spółki Progres, która zajmuje się m.in. handlem wierzytelnościami szpitali. Młody poseł wspólnie z żoną ma w firmie 48 proc. udziałów. Wcześniej dość długo w niej pracował (...).

– Nie prowadzę działalności gospodarczej od czasu kiedy zostałem samorządowcem. Zresztą Progres nie skupuje długów od szpitali. Nabywamy wierzytelności od hurtowni czy firm farmaceutycznych – przekonuje Norbert Wojnarowski w rozmowie z serwisem Newsweek.pl.

Na stronie firmy można jednak znaleźć taką informację:

„Większość Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej ma olbrzymie trudności w utrzymaniu płynności finansowej. W ciągu ostatnich kilku lat powstały zobowiązania, których szpitale nie są w stanie spłacić z bieżących wpływów z NFZ. Zdając sobie sprawę z problemów, z jakimi borykają się Państwo jako zarządzający służbą zdrowia, proponujemy konwersję zadłużenia na krótkoterminową pożyczkę do wysokości 3-miesięcznych dochodów placówki" (...)

– Progres jest wyróżniony nagrodą "Business fair play", mamy rekomendacje Polskiego Związku Windykacji. Zgodnie z zasadami nie skupujemy długów szpitali na terenie województwa dolnośląskiego – zapewnia Norbert Wojnarowski.

pełny tekst: newsweek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum