Ks. Marcin Iżycki nowym dyrektorem Caritas Polska

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2017 19:55

Ks. Marcin Iżycki został nowym dyrektorem Caritas Polska. Wyboru dokonali we wtorek (6 czerwca) biskupi zgromadzeni na 376. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem.

Ks. Marcin Iżycki nowym dyrektorem Caritas Polska
Ks. Marcin Iżycki został nowym dyrektorem Caritas Polska. Fot. Archiwum

Ks. Iżycki zastąpi ks. Mariana Subocza, który pełnił funkcję dyrektora Caritas Polska od 2007 r. - poinformowało PAP biuro prasowe KEP.

Nowy dyrektor Caritas Polska jest kapłanem diecezji warszawsko-praskiej. W latach 2006-2008 r. był organizatorem i pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" KEP. Od 2007 r. jest dziekanem Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, a od 2010 r. pracuje także w kurii biskupiej jako delegat biskupa ds. misji i dyrektor wydziału misyjnego. Ks. Iżycki od 2011 r. jest dyrektorem Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-praskiej, a od 2013 r. pełni funkcję krajowego duszpasterza służb skarbowych i służby celnej w strukturach KEP.

Dotychczasowy dyrektor Caritas ks. Subocz, w 1993 roku stworzył struktury Caritas Polska. Jest też twórcą znanych akcji dobroczynnych jak "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom", którego symbolem jest świeca Caritas; "Tornister pełen uśmiechów", "Jałmużna Wielkopostna". Ks. Subocz zainicjował także ukazujący się do dziś kwartalnik "Caritas". Był też pomysłodawcą wielu projektów zagranicznych w Afryce i Azji, m.in. budowy szkół i szpitali, domów opieki. Od lipca 2008 r. ks. Marian Subocz jest członkiem Papieskiej Rady "Cor Unum". W 2011 r. został wybrany do Zarządu wykonawczego Caritas Internationalis.

Zapytany przez PAP, co sam uważa za największe osiągnięcie w ostatniej kadencji odparł, że jest to wybudowanie Centrum Caritas przy ul. Okopowej w Warszawie, gdzie prowadzone są szkolenia dla pracowników i wolontariuszy organizacji. wolontariuszy.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana w 1989 r., a swoimi początkami sięga XIX i XX wieku. Koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Współpracuje na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa oraz Papieską Radą "Cor Unum" . Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Caritas udziela również pomocy humanitarnej ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski.

Caritas prowadzi szereg placówek opiekuńczych i wychowawczych: Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci i osób w podeszłym wieku, itp.

Pierwszym dyrektorem Caritas Polska był bp Czesław Damian, który pełnił tę funkcję do 1993 roku, bo w tym roku został mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim, na jego miejsce został wybrany ks. Marian Subocz, który dyrektorem Caritas Polska był do 1994 roku, ponieważ w tym roku został zastępcą sekretarza generalnego KEP, a na jego miejsce został wybrany ks. Wojciech Łazewski z archidiecezji białostockiej. Po dwóch pięcioletnich kadencjach na dyrektora Caritas został wybrany ks. Adam Dereń - dyrektor Caritas Wrocławskiej. Po nim, po latach powrócił do Caritas Polska ks. Marian Subocz. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum