Kryzys w szpitalu trwa. OZZL ostrzega: 1 lutego wejdą w życie wypowiedzenia lekarzy

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, OZZL17 stycznia 2022 14:55

Trwa pat w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Porozumienie z końcówki ubiegłego roku nie rozwiązało problemów placówki. -Grupa kilkudziesięciu lekarzy nie wycofała wypowiedzeń i jeśli nie będzie wzrostu wyceny świadczeń (...) ich wypowiedzenia z pracy wejdą w życie 1 lutego 2022 roku - ostrzega OZZL.

Kryzys w szpitalu trwa. OZZL ostrzega: 1 lutego wejdą w życie wypowiedzenia lekarzy
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
  • Trwa pat w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Porozumienie z końcówki ubiegłego roku między tutejszym Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy a dyrekcją nie rozwiązało problemów placówki
  • - Grupa kilkudziesięciu lekarzy nie wycofała wypowiedzeń i jeśli nie będzie wzrostu wyceny świadczeń (...) ich wypowiedzenia z pracy wejdą w życie 1 lutego 2022 roku - ostrzega OZZL
  • Związkowcy podkreślają, że porozumienie miało dać czas Ministerstwu Zdrowia i NFZ, aby zweryfikowały wyceny świadczeń. Ich obecny poziom - zdaniem związkowców - jest przyczyna kryzysu kadrowego w szpitalu

Kryzys w szpitalu dziecięcym nadal trwa. Porozumienie nie rozwiązało problemów

Związkowcy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym podkreślają, że porozumienie zawarte pod koniec ubiegłego roku z dyrekcją szpitala "w żadnym stopniu nie rozwiązuje problemu USD w Krakowie- Prokocimiu". Przypominają, że problemy placówki były powodem złożenia wypowiedzeń przez ponad 70 lekarzy.

- Problem ten polega na znacznym zaniżeniu wyceny świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital. To zmusza (kolejne) dyrekcje szpitala do drastycznych oszczędności, przede wszystkim w zatrudnieniu odpowiedniej liczby personelu (w tym lekarzy) oraz na zaniżaniu wynagrodzeń pracowniczych - podkreślają związkowcy. 

Przypominają, że "lekarze, którzy zwolnili się z pracy otrzymywali minimalne pensje przewidziane w odpowiedniej ustawie (obecnie dla lekarzy specjalistów = 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok ubiegły)".

"W szpitalu brakuje lekarzy, co obniża jakość opieki medycznej"

- Skutek jest taki, że w szpitalu brakuje odpowiedniej liczby personelu, co obniża jakość opieki medycznej i może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa chorych. Motywuje też szpital do niewykonywania niektórych, szczególnie nisko wycenionych świadczeń - dodają.

Związkowcy z OZZL w przesłanym w poniedziałek, 17 stycznia, do mediów komunikacie przekonują, że zawarte pod koniec ubiegłego roku porozumienie, na mocy którego część lekarzy wycofała swoje wypowiedzenia, miało dać czas Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia. 

MZ i NFZ mają "przejrzeć wyceny wszystkich świadczeń udzielanych przez USD w Krakowie i odpowiednio je zwiększyć".

 

Porozumienie ma dać czas Ministerstwu Zdrowia i NFZ

- Lekarze, którzy zwolnili się z pracy w Krakowie oraz przedstawiciele innych Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych w Kraju - 2 grudnia ub. roku zwrócili się do MZ i do prezesa NFZ o wzrost wyceny tych świadczeń. Apel ten jednak został zignorowany i dopiero   30 grudnia ubiegłego roku wiceminister zdrowia Piotr Bromber, który spotkał się z lekarzami i dyrekcją USD w Krakowie oraz przedstawicielami NFZ zadeklarował podjęcie kroków w celu poprawy wyceny świadczeń - przypominają. 

Jak twierdzą był to jedyny powód dla którego "zarówno lekarze jak i dyrekcja szpitala zgodziła się na kompromisowe porozumienie".

- Nadal jednak grupa kilkudziesięciu lekarzy nie wycofała wypowiedzeń i jeśli nie będzie wzrostu wyceny świadczeń, porozumienie z tymi lekarzami może okazać się niemożliwe, a ich wypowiedzenia z pracy wejdą w życie 1 lutego 2022 roku - ostrzega OZZL.

Lekarze z Prokocimia apelują do ministra zdrowia 

Zarząd Krajowy OZZL zwraca się także z kolejnym apelem do ministra zdrowia o "zdecydowane działania, które poprawiłyby sytuację finansową Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i innych tego typu szpitali w Polsce".

 

Nawiązują również do przedstawionego przez Adama Niedzielskiego projektu ustawy modernizacji szpitalnictwa.

- Byłoby rzeczą dziwną i niezrozumiałą, gdyby minister, który deklaruje chęć naprawy całego szpitalnictwa w naszym kraju i proponuje w tym celu niezwykle skomplikowane i kosztowne działania, nie chciał skorzystać z prostego kroku, jakim jest urealnienie wyceny świadczeń udzielanych przez szpitale dziecięce, co zapobiegłoby dalszemu ich zadłużaniu - twierdzą medycy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum