Kryzys w szpitalu dziecięcym przełamany? Minister zdrowia spotkał się z dyrektorem. "Procedury będą doszacowane"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP12 stycznia 2022 07:40

Czy udało się przełamać impas w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu? Przed końcem roku z pracy miało tu odejść ponad 70 lekarzy, ale w ostatnim momencie zawarto czasowe porozumienie. Teraz rozmowy wznowiono. 11 stycznia z dyrektorem Prokocimia spotkał się minister zdrowia.

Kryzys w szpitalu dziecięcym przełamany? Minister zdrowia spotkał się z dyrektorem. "Procedury będą doszacowane"
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
  • Minister Adam Niedzielski spotkał się 11 stycznia z dyrektorem dziecięcego szpitala Wojciechem Cyrulem. Rozmowa dotyczyła trudnej sytuacji w placówce.
  • W spotkaniu uczestniczyła także posłanka Małgorzata Wassermann oraz prezes NFZ Filip Nowak
  • Pod koniec roku szpitalowi groził kryzys kadrowy i odejście ogromnej grupy lekarzy. Obecnie liczba wypowiedzeń lekarzy specjalistów w prokocimskiej placówce wynosi 56 - w grudniu było ich 84
  • Szpital jest zadłużony na blisko 37 mln złotych, a połowa tej kwoty to należność za świadczenia NFZ

Kryzys w szpitalu dziecięcym przełamany? Spotkanie ministra zdrowia i dyrektora

We wtorek, 11 stycznia, w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z dyrektorem krakowskiego szpitala dziecięcego Wojciechem Cyrulem, aby rozmawiać o trudnej sytuacji w tej lecznicy. W rozmowach uczestniczyła posłanka PiS Małgorzata Wassermann i prezes NFZ Filip Nowak.

- Minister i dyrekcja szpitala będą teraz w częstszym kontakcie, będą omawiać różne procedury. Są doszacowywane, czyli sprawdzane, jak mają się do rzeczywistości, procedury specjalistyczne, w tym pediatryczne, neonatologia, rehabilitacja stacjonarna oraz urologia. Mamy wysłać do ministra Miłkowskiego listę procedur, które są według nas niedoszacowane - powiedziała PAP po spotkaniu rzeczniczka szpitala Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.

Trudna sytuacja w krakowskiej lecznicy

W tym momencie liczba wypowiedzeń lekarzy specjalistów w prokocimskiej placówce wynosi 56. W grudniu wypowiedzeń było 84, przy czym dodatkowo jeszcze ok. 30 specjalistów deklarowało chęć odejścia (nie składając oficjalnego wypowiedzenia w biurze dyrekcji, tylko na ręce męża zaufania w szpitalu).

Szpital jest zadłużony na ok. 37 mln zł. Co najmniej połowa tej kwoty to należności za świadczenia ze strony NFZ.

Pod koniec grudnia dyrekcja placówki podpisała porozumienie z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, który od kilku miesięcy domagał się lepszych warunków pracy, w tym zwiększenia liczby personelu i wyższych pensji. Pierwsi lekarze złożyli wypowiedzenia we wrześniu, ich termin upływał w styczniu. Gdyby rzeczywiście się zwolnili, placówce groziło zamknięcie co najmniej trzech oddziałów i ewakuacja pacjentów.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze