Krynica-Zdrój: szpital ograniczył liczbę łóżek i zatrudnił trzy pielęgniarki

Autor: nowysacz.naszemiasto.pl/RynekZdrowia • • 17 lutego 2019 13:33

Dyrekcja SP ZOZ Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy Zdroju (Małopolskie) nie dość, że zatrudniła trzy pielęgniarki, to ograniczyła liczbę łóżek na oddziałach. To przez zmianę przepisów, które regulują liczbę pielęgniarek na jedno łóżko.

Krynica-Zdrój: szpital ograniczył liczbę łóżek i zatrudnił trzy pielęgniarki
Fot. archiwum

Wprowadzenie nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych przez Ministerstwo Zdrowia przysporzyło kłopotów dyrektorom szpitali. Okazuje się, że także krynickiej lecznicy, która zatrudniła trzy osoby, żeby sprostać wymaganiom, a jednocześnie ograniczyła liczbę łóżek.

Krynicki szpital ma sześć oddziałów. Zatrudnia 165 pielęgniarek i położnych, co stanowi połowę personelu. Ze względu na zmianę przepisów, ale też na modernizację szpitala, musiał zmniejszyć liczbę łóżek o osiem i teraz dysponuje 164 łóżkami. 

Dyrektor krynickiego szpitala Sławomir Kmak informuje, że liczba posiadanych przez placówkę łóżek nie była aktualizowana od 2010 roku i figurowały na niej wirtualne liczby. Przykładowo na oddziale ortopedii jest 21 łóżek, a w rejestrze było wpisanych 25.

- Nie zmienia to faktu, że nasz szpital miałby problem z zatrudnieniem nowych pielęgniarek, gdyby nasze pracownice, które już przeszły na emeryturę, nie chciały wciąż pracować - mówi Kmak. - Na rynku pracy brakuje pielęgniarek i położnych.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych weszło w życie 1 stycznia tego roku. Wyznacza ono minimalny wskaźnik zatrudnienia w szpitalnych oddziałach o profilu zachowawczym (nieinwazyjne leczenie) powinien wynosić 0,6 etatu na łóżko, a dla oddziałów o profilu zabiegowym - 0,7 etatu na łóżko. Wyższe normy obowiązują na pediatrii - odpowiednio 0,8 dla oddziałów zachowawczych i 0,9 dla zabiegowych. 

Więcej: nowysacz.naszemiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum