Krosno: spór pomiędzy lekarzami a dyrekcją trwa

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 21:18

W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie trwa konflikt między lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia a dyrekcją, która zapowiada, że będzie zamykała oddziały, jeśli lekarze nie wycofają wypowiedzeń.

Mariusz Kocój, dyrektor placówki, którego odwołania domagają się lekarze twierdzi, że zaproponował lekarzom kolejne rozmowyy. Odpiera też zarzuty lekarzy o uniemożliwianie im rozwoju zawodowego i na dowód, że jest inaczej przytacza liczbę dni, jakie lekarze spędzili na szkoleniach i stażach. Twierdzi, że w ub.r. to było 2400 dni, a w I połowie tego roku - 1300.

Za nieprawdziwy uważa również zarzut o nieinwestowanie w sprzęt. Twierdzi, że w 2009 roku szpital zakupił sprzęt za 2,2 mln zł, w ubiegłym roku - za 1,6 mln zł. W najbliższym czasie planuje inwestycyjne na kwotę 104 mln zł.

Przypomnijmy, że jednym z powodów konfliktu jest wprowadzenie przez dyrektora elektronicznej ewidencji czasu pracy lekarzy.

Dyrektor deklaruje, że jest gotów do podjęcia rozmów z lekarzami w każdej chwili, ale nie ukrywa, że sytuacja jest niekomfortowa. Wypowiedzenia lekarzy kończą się pod koniec listopada. Jeśli wcześniej ich nie wycofają, będzie szukał innych lekarzy. Jeśli nie uda się znaleźć pełnej obsady, zamierza zawiesić działalności części oddziałów, a ten czas wykorzystać na remonty.

Lekarze nie chcą się odnosić do wypowiedzi dyrektora. Twierdzą, że zobowiązali się wobec podkarpackiego marszałka do nierozstrząsania sporu publicznie do posiedzenia zarządu województwa.

Natomiast Piotr Przytocki, prezydent Krosna i przewodniczący rady społecznej szpitala uważa, że jest to bardzo głęboki konflikt personalny między lekarzami a dyrektorem. Jego zdaniem, zarząd województwa nie może liczyć, że ten problem sam się rozwiąże lub rozwiąże go rada społeczna szpitala.

- Potrzebne są zdecydowanie działania zarządu województwa jako organu założycielskiego - stwierdza Przytocki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum