Krosno: skończyły się limity na leczenie jaskry

Autor: nowiny24, JJ/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 17:48

Poradnia Leczenia Jaskry w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie wyczerpała limit świadczeń. Jeśli Fundusz Zdrowia nie zwiększy kontraktu, część pacjentów może zostać pozbawiona specjalistycznej terapii ratującej wzrok.

Krośnieńska okulistyka ma opinię najlepszej w regionie. Poradnia ma pod opieką trzy tysiące pacjentów z całego Podkarpacia.

– Jaskra to dziś choroba cywilizacyjna, coraz więcej osób wymaga diagnozy i leczenia - mówi Anita Kortlylewska-Łysikowska, jedna z dwóch lekarek-specjalistek pracujących w poradni.

Poza Krosnem kontrakt z Funduszem na leczenie jaskry ma tylko poradnia w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Rzeszowie.

Na początku roku szpital kupił do poradni nowoczesny laser YAG. Aparat kosztował 110 tys. złotych.

– Służy do leczenia jaskry przewlekłej, stosujemy go również przy zaćmie wtórnej – wyjaśnia doktor Łysikowska. – W tym pierwszym przypadku ratujemy wzrok, w drugim - poprawiamy komfort widzenia. W przypadku jaskry nie można odsuwać terapii w czasie. Nie możemy powiedzieć pacjentowi, że zapisujemy go na termin za pół roku. Takich zabiegów powinniśmy robić ok. tysiąc rocznie.

Lekarze w Krośnie zrobili od lutego już ponad 200 zabiegów. I wyczerpali limit punktów przyznanych poradni w umowie z NFZ na świadczenia. Istnieje obawa, że jeśli Fundusz nie zwiększy kontraktu, to poradnia nie będzie mogła przyjmować wszystkich pacjentów.

– Jest szansa na to, by szpital w Krośnie miał zwiększony kontrakt na leczenie jaskry, ale dopiero w drugim półroczu – wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik PWO NFZ w Rzeszowie. – Wszystko zależeć będzie od dodatkowych pieniędzy, jakie otrzymamy pod koniec czerwca.

Rzecznik rzeszowskiego oddziału Funduszu mówił kilka dni temu portalowi rynekzdrowia.pl, że dopiero po 18 czerwca będzie wiadomo ile dodatkowych pieniędzy oddział otrzyma. Mają z nich być zapłacone nadwykonania w podkarpackich szpitalach. Czy znajdą się także w tej puli środki na dodatkowe zabiegi na okulistyce w krośniejńskiej placówce?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum