Krosno: sejmikowa komisja zdrowia obradowała w szpitalu

Autor: nowiny24.pl/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 19:08

Komisja Zdrowia Sejmiku Województwa Podkarpackiego na miejsce obrad 21 października wybrała... Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie. Powód: konflikt między dyrektorem i lekarzami.

Do krośnieńskiego szpitala przybyło zaledwie czterech członków komisji, ale – jak informuje portal nowiny24.pl – sala konferencyjna szpitala pękała w szwach.

Na spotkaniu dyrekcja przedstawiła finansowe możliwości utrzymania szpitala i pozostałej załogi po 1 grudnia, czyli po tym, jak odejdą lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia. Jak zapewniła Małgorzata Sobolewska, główna księgowa szpitala, jeśli szpital nie będzie prowadził działalności, funduszy, którymi dysponuje, wystarczy na niecałe cztery miesiące.

Dyrektor lecznicy Mariusz Kocój ostrzegał, że może dojść do sytuacji, w której pacjentów i kontrakt z NFZ przejmą inne szpitale, co zagrozi pozycji placówki.

Maciej Lewicki, przewodniczący komisji, zaapelował, by sześć tygodni, które zostały do 1 grudnia, wykorzystać na rozmowy i porozumienie się.

Jak podają nowiny24.pl, lekarze mieli jedną odpowiedź: odwołajcie Mariusza Kocója, a wszystko wróci do normy. Paweł Wołejsza, przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy, podkreślił, że dyrektor to tylko jedna osoba, a z drugiej strony jest 200 tysięcy mieszkańców regionu, który ten szpital obsługuje i 1300 jego pracowników.

Zdaniem Wołejszy, dyrektor kilka miesięcy temu oświadczył, że nie ma zaufania do lekarzy, dlatego jego apel o to, by usiąść do stołu, to puste słowa.

Kazimierz Ziobro, wicemarszałek województwa podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia, zwrócił lekarzom uwagę, że to oni złożyli wypowiedzenia. Dodał, że zarząd województwa nie może podejmować decyzji pod presją.

Maciej Lewicki zaproponował, by obie strony spróbowały się jeszcze porozumieć przy udziale niezależnego mediatora.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum