Krosno: nie widać końca sporu lekarze-dyrektor

Autor: Super Nowości/ Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 11:40

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krosna, po raz pierwszy oficjalnie przyznali, że nie widzą możliwości współpracy z obecnym dyrektorem szpitala Mariuszem Kocójem.

118 lekarzy na 150 zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie złożyło wypowiedzenia na znak protestu przeciwko polityce dyrekcji szpitala.

Termin wypowiedzeń mija 30 listopada. Kolejne rozmowy, prowadzone z dyrekcją i lekarzami nie odnoszą żadnego skutku. W rozwiązaniu tego konfliktu nie pomogły mediacje podjęte przez Radę Społeczną Szpitala.

Na nadzwyczajnej sesji sprawą zajęła się Rady Miasta Krosna. Podczas sesji lekarze po raz pierwszy głośno przyznali, że nie widzą możliwości współpracy z obecną dyrekcją.

Paweł Wołejsza, przewodniczący OZZL w tym szpitalu powiedział, że kłamstwem jest stwierdzenie, iż przyczyną konfliktu jest wprowadzenie od 1 sierpnia br. nowej ewidencji czasu pracy. Konflikt trwa od samego początku, a nie jak twierdzi dyr. Kocój, od czterech miesięcy. 

Lekarze twierdzą, że duża część planu restrukturyzacji, który został opracowany w dużej mierze przez poprzedników dyrektora, nie jest w ogóle wykonywana. Podczas dwuletnich rządów – w opinii lekarzy – dyrektor Kocój podjął wiele błędnych decyzji, czego skutkiem jest znaczne zmniejszenie liczby lekarzy pracujących w szpitalu, co ma bezpośredni wpływ na  bieżące leczenie, przeprowadzanie badań diagnostycznych, czy zabiegi operacyjne.

Józef Gancarz, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej twierdzi, że w zakładzie pozostało 7 osób i nie ma możliwości zabezpieczenia całodobowej opieki. Podobna opinię na temat warunków pracy wyraził Mariusz Sebastianka, ordynator oddziału paliatywnego.

Lekarze nie chcą mediacji z dyrektorem, chcą zmiany dyrektora szpitala. Liczą na spotkanie z Zygmuntem Cholewińskim, marszałkiem województwa podkarpackiego.

Krośnieńscy radni zaapelowali do zarządu województwa podkarpackiego o szybkie podjęcie działań, które zapobiegną degradacji szpitala i zapewnią opiekę zdrowotną na dotychczasowym wysokim poziomie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum