Krosno: jak nie będzie porozumienia, to nie będzie przez kwartał szpitala

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 27 października 2009 06:08

Konflikt części lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie z dyrektorem placówki Mariuszem Kocójem ciągnie się od wielu miesięcy. Już w maju do marszałka województwa lekarze złożyli wotum nieufności (w sumie ten wniosek był zgłaszany czterokrotnie) wobec szefa placówki. Domagali się, rzecz jasna, jego odwołania.

Krosno: jak nie będzie porozumienia, to nie będzie przez kwartał szpitala
I co dalej?

Podkarpacki sejmik wojewódzki w poniedziałek 26 października podjął decyzję o czasowym zaprzestaniu działalności 23 oddziałów szpitala w okresie od 1 grudnia 2009 roku do 28 lutego 2010 roku.

Pytanie brzmi: czy dyrektorzy szpitali znajdujących się w podobnej sytuacji nie pójdą w śladem Mariusza Kocója? A jeśli wzięliby z niego przykład, to co zyskają na tym, na przykład, pacjenci?

Zarzutów pod adresem dyrektora Kocója lekarze mają wiele:
• lekceważy środowisko lekarskie, stosuje mobing,
• postępuje tak, by wywołać konflikty,
• działa na szkodę szpitala i pacjentów.

Lekarze twierdzą, że dyrektor swoją postawą spowodował odejście ze szpitala wielu specjalistów. Przytaczają liczby: w ciągu dwóch lat – z pracy w Szpitalu zrezygnowało 25 lekarzy. A wszystko – przypominają – zaczęło się od „policyjnej” kontroli czasu pracy za pomocą czytników linii papilarnych. To był jednak jedynie punkt zapalny, przysłowiowa iskra.

Mariusz Kocój ripostuje: twierdzi z kolei, że racjonalizuje zatrudnienie w szpitalu, a lekarze się temu sprzeciwiają. Szpital jest w okresie realizacji planu naprawczego, szuka oszczędności, co nie wszystkim się podoba. Dyrektora popiera w realizacji programu naprawczego organ założycielski Szpitala, czyli samorząd województwa.

Wypowiedzeniami w dyrekcję
Lekarze zapowiedzieli, że nie będą strajkować tylko złożą wypowiedzenia. W efekcie 118 z prawie 180 zatrudnionych w Szpitalu wypowiedziało umowy o pracę. A, że pracowali w placówce trzy lata i jeden dzień, to wg kodeksu pracy mieli trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Tenże upływa z ostatnim dniem listopada...

W tej sytuacji dyrektor Kocój widząc szpital bez lekarzy przeszedł do obrony składając do sejmiku wojewódzkiego wniosek... o wygaszenie działalności 23 szpitalnych oddziałów.

Organ zgodził się
– Podkarpacki sejmik wojewódzki, rozpatrując wspomniany wniosek postanowił, że owe oddziały Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie „wstrzymają działalność” w okresie od 1 grudnia 2009 roku do 28 lutego 2010 roku – poinformował portal rynekzdrowia.pl Daniel Kozik z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum